YEMEK ANSİKLOPEDİSİ

Pepper Jack Peyniri Nedir?

Pepper Jack Monterey, California’da üretilen bir Amerikan peyniri. Monterey Jack peyniri ailesinden olan bu peyniri farklı kılan ise içerisinde jalapeño biberi olması. Böylece peynir başka bir boyut yakalıyor.

İnek sütünden yapılan ve kremamsı, düz ve dokusunu net bir şekilde görebildiğiniz bir peynir.

Otumsu bir aromaya sahip Pepper Jack’in keskin, baharatlı ama yine de yağlı bir yapısı var. Bu bakımdan bir bakıma bizim taze kaşarlara benzetebilirsiniz. Ayrıca nemli bir peynir olmasının ötesinde kolayca da eritilebiliyor. Bu da Pepper Jack peynirini sandviçler, pizzalar, tostlar, omletler ve güveç yemekleri için cazip hale getiriyor.

Ayrıca içinde jalapeño biberi olduğundan olsa gerek quesadilla, enchilada ve nachos gibi Meksika yemeklerinde özellikle Amerika’da çok tercih ediliyor ve kullanılıyor.

Pepper Jack peynirini biz ilk kez Amerika’da (Kasım 2022’de) Lidl isimli markette görüp tadını denemek için satın almıştık. Baharatlı bir kaşar peyniri gibi düşünebilirsiniz. Denk gelirseniz hafif bir şarap yanına güzel eşleşme olabilir.

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir