Ana Sayfa YEMEK ANSİKLOPEDİSİ P harfi dökümanlar Perohi Nedir?

Perohi Nedir?

1232
0
Paylaş
17.12.2013 Zielona Gora. Jedzenie. Pierogi z kapusta i grzybami. N/z Swiateczne pierogi z kapsuta i grzybami. fot. Piotr Jedzura/REPORTER

Perohi yada peruhi, bir çok coğrafyada tarifinde ufak değişiklikler ile yapılan bir mantı türüdür. Özünde aynı kalmak şartıyla bölgelere göre ismen farklılık gösterebilir. Aslen Türkiye’de Safranbolu’ya özgü bir peynir mantısı olarak bilinir. Perohi adı Orta ve Doğu Avrupa’da yapılan Pierogi’den gelmektedir.

Et ve türlerini sevmeyen insanlar için harika bir mantı alternatifi olarak görülen perohi, içindeki süzme yoğurdun sulu ve akıcı kıvamı ile tereyağının birleşimiyle lezzetli ve yöresel bir hal alır. Zaman zaman yumurta ile yapılsa da, yöresel tarif aslında peynir ile yapılandır. Genellikle hamurun içinde nane de olur ve süzme yoğurt kullanılması yemeğin en can alıcı lezzet noktalarından biridir.

Basitçe yapılışı, açılan hamurun mantıdan daha büyük parçalar halinde kesilerek ortasına nane ve süzme yoğurt eklenerek kaynar suda pişirilmesi ile hazırlanır. Üstüne tıpkı mantıda olduğu gibi tereyağ ve tercihen salça dökülerek servis edilir.
CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here