En İyilerİstanbulKüşleme

İstanbul’da En İyi Küşleme Yapan 7 Restoran

Elbette her daim Gaziantep’e gidemiyoruz. Hatta bırakın onu, büyükşehirlerde Gaziantep’tekine benzer şekilde küşlemecilik müesseselerine benzer, sadece küşleme üzerine ihtisas yapmış restoranlar da bulamıyoruz. Lakin İstanbul’da -hakkını yemeyelim- sadece küşleme konusunda uzmanlaşmış, isminde “küşlemeci” geçen bir tane restoran var. Ama yine de bir tantunici gibi, bir kokoreççi gibi küşlemecilerin de sayısının artmasını can-ı gönülden diliyoruz. Eğer Gaziantep’te bu oluyorsa İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerde de olmalı.

Geçtiğimiz haftalarda bu konuya el attık. İstanbul’da lezzetli küşleme yapan restoranların peşine düştük. Ama bizim için oldukça zor bir dosya konusu oldu. Yine de yılmadık.

Buyrun bakalım, İstanbul’da En İyi Küşleme Yapan 7 Restoranı… İstifade ediniz, afiyet olsun!

1. Küşlemeci Bilal Usta

İstanbul’da isminde tıpkı Gazianteptekiler gibi “Küşlemeci” lafzı geçen tek restoran. Aynı Gaziantep’teki Küşlemeci Halil Usta gibi -çukur kaplarda- sunumu var. Hal böyle olunca Küşlemeci Bilal Usta’yı birinci sıraya almak farz. Antep lahmacunu ve diğer kebapları da başarılı. Ezme salatası da böyle bol sulu ve Anteptekilerin benzeri.

Adres: Yüzyıl Mah. Matbaacılar Cad. No: 60/A Bağcılar, İstanbul – Tel: (0212) 430 30 97

2. Baran Et Mangal

Fatih Kadınlar Pazarı içinde son zamanlarda iyice yıldızı parlayan bir et lokantası burası. Yanlış hatırlamıyorsam sevgili Koray Günyaşar burayı Fakirlerin Nusret’i diye tanımlamıştı yakın bir zamanda hatta. Kaburgası, sucuğu, köftesi, antrikotu, bonfilesi hepsi çok lezzetli ancak bir diğer alamet-i farikası da küşlemesi. Baran Et Mangal’ın tek handikapı her daim önünde sıra olması, bir de eğer baştan söylemezseniz etlerin iyice pişirilerek önünüze servis edilmesi. Bu arada Kadınlar Pazarına giderseniz bir taşla birçok kuş vuracaksınız; ki bunlardan biri de Büryan Kebabı.

Adres: Zeyrek Mahallesi, İmam Niyazi Sk. 4/A, 34083 Fatih/İstanbul Tel: (0212) 532 66 51

[wdi_feed id=”1″]

3. Garden Et Lokantası

İstanbul’un şüphesiz en iyi ve en örnek alınası et lokantalarından biri. Kendi besi çiftliklerinde yetiştirdikleri hayvanlar belki de Türkiye’nin en büyük et lokantasında sevenleri ile buluşuyor. Türkiye’de gerek servis hızı ve kalitesi, gerek hacmen büyüklüğü ile benzer başka bir lokantaya şu zamana kadar rastlamadık. Silivri Selimpaşa’da Garden Et Lokantası’nda bizim favori spesiyalimiz arnavut ciğeri ve kağıtta dil. Ama tüm diğer et yemekler gibi küşlemesi de son derece başarılı.

4. Babacan Et Lokantası

Yine Avrupa Yakası Silivri’den geliyor ama maalesef durum bu. Küşlemecilerin tamamı Avrupa yakasında. Silivri efradının pek iyi bildiği ve özellikle İstiridye Mantarı ile pek meşhur olan Babacan Et Lokantası Silivri’de Garden Et Lokantası gibi bilinen ve kırmızı et konusunda oldukça uzman bir restoran. Küşlemesi de cabası. Her ne kadar küşleme bir Gaziantep küşlemesi gibi sunulmasa da hayvanları kendi çiftliklerinden olduğu ve eti doğru işlemeyi bildikleri için denemeye değer.

Adres: Kamiloba Mah. Atilla Cad. No:6 (Değirmenköy Belediye Düğün Salonu Altı ) Silivri – İstanbul Tel: (0212) 735 38 33

5. Köşkeroğlu Karaköy

Antebi yemeklerin İstanbul’daki önemli temsilcilerinden biri de Köşkeroğlu. Hal böyle olunca Köşkeroğlu küşleme konusunda da iddialı. Bizce buradaki en önemli lezzetlerden bir diğeri de Burma Kadayıf.

Adres:  Mumhane Cad. Kat Otoparkı Altı No:2/2 Karaköy Beyoğlu Tel: 0212 243 15 91

6. Bonfilet Steakhouse & Kasap

Hadımköy’de zincir kasap ve et pişiricisi olmaya aday Bonfilet Steakhouse tüm etlerinde olduğu gibi küşlemesinde de iddialı.

Adres: Pelican Hill Residence (Alkent 2000 Mahallesi, Mehmet Yeşilgün Bulvarı) – İstanbul Tel: 0 212 884 28 84

7. Öz Kilis Kebap ve Lahmacun Salonu

Antebi yemeklerin ve Gaziantep’in eski ilçesi olup da şimdilerde il olan Kilis’in lezzetlerinin bir başarılı temsilcisi de Öz Kilis Kebap ve Lahmacun Salonu. Küşlemesi yanında Kilis Tavası ve lahmacunu da denenmeli

Adres: Hırka-i Şerif Cd. Bedrettin Simavi Sk. No: 5 Fatih Tel: 0 212 523 44 57
Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

2 thoughts on “İstanbul’da En İyi Küşleme Yapan 7 Restoran

  • Geri bildirim: 2018’in Yemek Trendleri -

  • beyazlebebi_

    Fenerbahçe’deki Saca Ocakbaşı, Ortaköy’deki Harbi Adana Ocakbaşı da küşlemeyi başarılı yapan yerlerden. Bence denenmeli…

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir