Genel Yemekler

Pişmaniye Nedir?

Pişmaniye Nedir?

“Yiyen bir pişman, yemeyen bin pişman.” denildiğinde Kocaeli’de akla ilk gelen lezzetlerden biridir pişmaniye. Bir diğer ismi tel helva olan pişmaniyenin kendine özgü hafif tadı, birçok yerel ve yabancı turist tarafından beğenilmektedir. Yöresel şenliklerde ikram edilen, uzak şehirlere gidildiiğinde hediye olarak götürülen, vazgeçilmez bir tat olan pişmaniye; 1601-1611 yıllarında İran ve Ermenistan’dan gelip İzmit ve çevresine yerleşen Ermeni ustalar tarafından Kocaeli halkına tanıtılmıştır. İlk kez Kandıra’lı Hayrettin Usta tarafından yapılan pişmaniye, o dönemki Ermeni ustalardan Kocaeli’de kalan Şekerci Hacı Agop Dolmacıyan tarafından geliştirilmiş ve bugüne kadar gelmesi sağlanmıştır. 1. Dünya Savaşı esnasında şekerci dükkanını kapayıp başka ülkeye göç eden Dolmacıyan’ın Kocaeli halkına kazandırdığı bu lezzet, O’nun gidişi ardından daha da yayılmaya ve ünlenmeye devam etmiştir.

Pişmaniye Nasıl Yapılır?

Terayağ, vanilya, türüne göre kakao, un, su, limon tuzu ve şekerden yapılır. Ağda haline gelinceye kadar eritilen şeker; dondurulduktan sonra özel bir makine yardımı ile büyükçe bir halka haline getirilir. Bir yanda kavrulmuş una eritilmiş terayağ yedirilene kadar bu makine yardımıyla harmanlanır. Harman işlemi bittikten sonra tepsi (kimine göre de yassı bir makine sacı) etrafında birkaç kişinin yardımı ile bu ağda kıvamı halka şeklinde çevrilmeye başlar. Her çevirilişten sonra ağda yeniden halka biçimine sokularak, tel tel helva haline gelene kadar aynı işleme devam edilir. Çevirme sırasında en önemli nokta ağdanın kopmamasıdır. Hazır olan pişmaniyeler birbirinden ayrıştırılarak tepsiye dizilir, dinlenmeye alınır.

Çekilen pişmaniyenin bir kısmı şekli değiştirilmeden paketlenirken, bir kısmı da ufak fincanlar yardımı ile şekillendirilerek paketlenir. Paketlenen pişmaniyeler kiminin yolculuğunda sevdiklerine götürmesi için yol arkadaşı olurken, kiminin de vazgeçemediği lezzet olduğundan evlere misafir olur.

Fotoğraf: http://www.alkosekerleme.com.tr/

Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

One thought on “Pişmaniye Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir