Genel Yemekler

Ramen Nedir?

Ramen, basitçe “Raamen” diye okunan Uzakdoğu kökenli ve özellikle Uzakdoğu ülkelerinde  oldukça popüler bir yemektir. Çinlilerin uzunlamasına kesilmiş eriştesi üzerine genellikle et suyu ilavesi ile elde edilir. Bu bağlamda bakılınca Ramen umami öğelere sahip genişçe bir kase yemeğidir.

Japonlar ayrıca Miso çorbasında olduğu gibi Ramenlerin içine yosun da ilave ederler. Bunun dışında bizim piyazlarımızda yaptığımıza benzer porsiyon içerisindeki proteini artırmak adına ikiye bölünmüş ve içindeki sarısı hafiften sulu kalmış Nitamago adı verilen haşlanmış yumurta da Ramenin olmazsa olmazlarındandır. Bu ayrıca sunulan yemeğin estetiğini de artırmaktadır.

[wdi_feed id=”1″]

İsteyen sipriş ettiği Ramen üzerine ayrıca ekstra acı sos ve soya sosu ekleyebilir.

Ramenin içindeki et suyu genelde domuz eti ve dana etinden elde edilir. Ramen içerisine bu haşlanmış etten de bir iki parça ilave edilir.

Özellikle soğuk havalarda oldukça şifalı ve besleyici bir yemek olarak tercih edilen Ramen, bizdeki Türk Mutfağında İşkembe Çorbası, Beyran ve Tavuk Suyu Çorbaya tekabül edebilir.

Ramen içindeki besinler Uzakdoğu çatal bıçağı olan çopstiklerle yenir ve kalan suyu kaşıkla ya da kase kafaya dikilerek tüketilir.

Eğer kasenizde yediklerinizden sonra kalan suya daha fazla Noodle (Erişte) ekletmek isterseniz “Kae-Dama” demeniz ekstra ilave için yeterli olacaktır. Ancak içinde yeterli miktarda su kaldığından emin olun.

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Ramen Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir