Ana Sayfa YEMEK ANSİKLOPEDİSİ R harfi dökümanlar Ramen Nedir?

Ramen Nedir?

1745
0
Paylaş
Ramen nedir ve tarihi

Ramen, basitçe “Raamen” diye okunan Uzakdoğu kökenli ve özellikle Uzakdoğu ülkelerinde  oldukça popüler bir yemektir. Çinlilerin uzunlamasına kesilmiş eriştesi üzerine genellikle et suyu ilavesi ile elde edilir. Bu bağlamda bakılınca Ramen umami öğelere sahip genişçe bir kase yemeğidir.

Japonlar ayrıca Miso çorbasında olduğu gibi Ramenlerin içine yosun da ilave ederler. Bunun dışında bizim piyazlarımızda yaptığımıza benzer porsiyon içerisindeki proteini artırmak adına ikiye bölünmüş ve içindeki sarısı hafiften sulu kalmış Nitamago adı verilen haşlanmış yumurta da Ramenin olmazsa olmazlarındandır. Bu ayrıca sunulan yemeğin estetiğini de artırmaktadır.

[wdi_feed id=”1"]

İsteyen sipriş ettiği Ramen üzerine ayrıca ekstra acı sos ve soya sosu ekleyebilir.

Ramenin içindeki et suyu genelde domuz eti ve dana etinden elde edilir. Ramen içerisine bu haşlanmış etten de bir iki parça ilave edilir.

Özellikle soğuk havalarda oldukça şifalı ve besleyici bir yemek olarak tercih edilen Ramen, bizdeki Türk Mutfağında İşkembe Çorbası, Beyran ve Tavuk Suyu Çorbaya tekabül edebilir.

Ramen içindeki besinler Uzakdoğu çatal bıçağı olan çopstiklerle yenir ve kalan suyu kaşıkla ya da kase kafaya dikilerek tüketilir.

Eğer kasenizde yediklerinizden sonra kalan suya daha fazla Noodle (Erişte) ekletmek isterseniz “Kae-Dama” demeniz ekstra ilave için yeterli olacaktır. Ancak içinde yeterli miktarda su kaldığından emin olun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here