Genel Yemekler

Poke Bowl Nedir?

Siz onu pirinç ve çiğ balık yüzünden Japon sanırsınız ama aslında Poke Bowl bir Hawai yemeğidir. Daha çok bir atıştırmalık ya da salata yerine geçer. Suhi’nin tabaktaki hali gibidir. Sushi sevenler Poke’yi de kesin sever. İşte bu yüzden de Poke, ülkemizde bir Japon yemeği olarak algılanır. Lakin kelimenin tam anlamıyla Poke geleneksel bir Hawai yemeğidir.

Poke’nin kelime anlamı “Doğramak, dilimlemek” demektir. En yaygını ton balığı ve ahtapot ile yapılanıdır. Ton balıklı yapılana Ahi Poke denir. Son zamanlarda somonla yapılan versiyonu da yaygınlaşmıştır. Kemiği ve derisi ayıklanıp fileto edilen çiğ balık haşlanmış pirinç üzerinde marine edildikten sonra servis edilir. Poke marinasyonunda daha çok ponzu, deniz tuzu, sriracha, mayonez, teriyaki ve soya sosu gibi soslar kullanılır. Bu da Poke’yi Cevcihe’den ayıran en büyük özelliklerden biridir. Çünkü Ceviche’de daha çok sitrik asit içeren meyveler ile marinasyon yapılır. (Örneğin: Limon, misket limonu, portakal, greyfurt gibi…)

Poke Bowl Nasıl Hazırlanır?

Poke Bowl yaparken işin en önemli kısmı pirinci haşlayıp işlemden geçirmek ve çiğ balığın marinasyonudur. Pirinç bir kaseye doldurulduktan sonra üstüne ekleyeceklerinizle tamamlanır. (Avokado, deniz yosunu, kişniş, kızarmış soğan, salatalık, susam, yeşil soğan, ananas, jalapeno turşusu, havyar v.b.) Üstüne konulan lezzetlerin değişkenliği bağlamında biraz Ramen‘e de benzer. Dolayısıyla bir Poke Kasesi (Bowl) aslında kişiselleştirilebilir (customizable) bir yemektir.

Yemek tarihçisi Rachel Laudan‘a göre yemeğin (Poke’nin) bu formu ilk kez 1970 yılında görülmeye başlanmıştır.Bugünkü hali ile de Hawai adalarında servis edilmeye devam edilmektedir. Hawai Restoranlarının bir bir açılması ile 2012 yılında itibaren Kuzey Amerika‘da Poke Bowl oldukça popüler bir yemek haline gelmeye başlamıştır. Bugün de dünyadaki popülerliği her geçen gün artmaktadır.

Hawai’de sokaklarda bile satılan bu yemek, ülkemizde oldukça pahalı bir ürün olarak sunulup satılmaktadır. Yine de her geçen gün Poke Bowl’un Türk restoranlarının menüsüne de girdiğini görmekteyiz.

Biz de geçtiğimiz haftalarda evde bir Poke Bowl denemesi yapmıştık. Aşağıda Instagram hesabımızdan inceleyebilirsiniz. Poke Bowl Tarifi için de ilgili yazımıza bekleriz.

Not: Harbiyiyorum Instagram hesabımıza abone olmayı unutmayın. Sizler için en iyi mekanları ve onların öne çıkan lezzetlerini keşfediyoruz.

Afiyet olsun.

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir