Genel Yemekler

Ratatouille Nedir?

Ratatouille (Ratatuy diye okunur) nedir? Her ne kadar ilk olarak Disney Pixar tarafından bildiğimiz ve severek izlediğimiz çizgi film olararak aklımıza gelse de aslında bir vejeteryan yemeğidir.

Ratatouille, Fransa’nın Provence bölgesinde yer alan ve bölgenin merkez şehri Marsilya’dan çıkmış çok hafif ve bir o kadar faydalı bir lezzet. Marsilya, bölgenin en önemli kültür şehri olmasının yanı sıra mutfak kültürü ile de dünyaca ünlü bir bölgedir. Bu nedenle Marsilya’da taze sebze ve meyve ile beslenme oldukça önemli bir yer tutar.

Ratatouille, -biz her ne kadar çizgi filmdeki fare olarak tanısak da- Fransızca “Bulamaç” anlamına gelir. Fransa’nın yoksul ve fakir zamanlarında keşfedilmiş bir lezzettir. Bir zamanlar ülkede yoksulluk varken bile Fransızların lezzete ne kadar önem verdiğinin kanıtı olan bu yemek şu an en Fransa başta olmak üzere birçok iyi restoran menüsünde yerini almıştır.

Ratatouille tamamen sebzelerden oluşur. Bu bağlamda vejeteryanlar ve diyet yapanlar içinde vazgeçilmez bir yemektir. Tek başına ana yemek olarak da yenebildiği gibi yan yemek olarak da tercih edilmektedir. Hafif olduğu için et yemeklerinin yanına çok yakışır.

Ratatouille yemeği sebzeleri kızartarak, közleyerek ya da çiğden fırına vererek hazırlanır. Her yemekte olduğu gibi Ratatouille’nin de hazırlanmasında püf noktaları vardır. Sebzelerin çok ince doğranması ve bunun yuvarlak bir tavaya domino taşları gibi rengarenk dizilmesi…

Bunun dışında hazırlanması oldukça pratik, lezzeti şahane bir yemektir. Ayrıca A, B ve C vitaminleri ile demir, fosfor, kalsiyum, potasyum, magnezyum mineralleri açısından oldukça zengin bir sebze yemeği olan Ratatouille domates, patlıcan, sarı kabak, yeşil kabak, havuç, kereviz sapı, yeşil biber, kırmızı birber, sarı biber, fesleğen yaprağı, taze kekik yaprağı, soğan, sarımsak ve zeytinyağından yapılır.

Şu anda bildiğimiz kadarıyla Bağdat Caddesi’ndeki “Kırıntı” restoranın menüsünde bulunmaktadır.

*Ratatouille hakkında sizin de ekleyeceğiniz bilgiler varsa lütfen yorum kısmına yazarak bu yazıya katkıda bulunun.

One thought on “Ratatouille Nedir?

  • merve

    Betül Hanım “nedir” yazılarınızı çok beğeniyorum. Önce peynirli patatesli sufle merakımı başlattınız şimdi de evde yapabileceğim ve merak uyandıran bir tarif :) Şahane! Kesin deneyeceğim, sonra sonuçları da yazarım. Ama tarifi her ne kadar beğensem de Ratatouille benim için her zaman fare şef olarak kalmaya devam edecek! :)

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir