MenemenSilivri

Selimpaşa’da Menemen Nerede Yenir? Menemenci Alaattin, Silivri, İstanbul

Menemen sevdiğimizi herkes biliyor.  Türkiye’nin değişik menemenlerinin peşinde lezzet avcılığı yaparken bir arkadaşımızın önerisiyle Silivri TEM’deki Selimpaşa sapağını geçince 500 metre sağda Metro’nun dinlenme tesisi içerisinde bulunan Menemenci Alaattin‘in yoluna düştük. (Dikkat! Solunda da aynısından var.)

Efendim direk konuya giriyorum. Buradaki menemen gerçekten bir başka. “Yani nedir?” diyecek olursanız bu menemen “Kuymak – Muhlama” gibi derim size. Merkezi Samsun Çakallı’da olan Menemenci Alaattin’in menemeni içerisinde böyle bir tereyağı var ki yemeği olduğu gibi alıp yüzünüze şifa niyetine süresiniz geliyor. Yani işin lezzeti de buradan geliyor aslında. Bir de elbette birinci sınıf malzeme kullanılmasından. Bir de iyi yetişmiş personelden. Bir de taze demli çaydan. Bir de işletme sahibinin titizliğinden ve detaycılığından… Daha saymayalım isterseniz…

Yanında sıcacık pide ve katık olarak zeytin ile servis edilen bu menemeni yediğiniz anda bildik menemenlerden farklı bir şeyle karşı karşıya olduğunuzu hemen anlıyorsunuz. Görüntüsü yoğun, tereyağı kokusu kesif. Bu da hemen iştahınızı kabartıyor. Lakin bir gözünüz menemeni süzerken diğer gözünüz ufukta pide ve çay ile flörtleşmeye çoktan başlıyor bile.

menemenci-alaattin-silivri-02

Şimdi bu menemeni tuhaf kılan diğer bir şey de içerisinde bulunan domates, biber ve yumurtayı böyle bariz bir şekilde görememenizden kaynaklanıyor. Sanki almışlar rondoya koymuşlar oradan da sahana vermişler gibi… Tabii biz bütün bunları Samsun’dan kalkıp da 7 yıl evvel buraya gelen mekan sahibinin kendisine soruyoruz. Ser veriyor da sır vermiyor adam yahu. Sadece yerken suratımıza bakıp muzipçe gülmekle yetiniyor.

İşini severek yapan herkes gibiyim.” diyor. “Çoğu zaman menemeni kendim pişiririm. İşimin başına sabahın erken saatlerinde gelirim ve her zaman en iyi malzemeyi kullanırım.

Bu kadar basit yani. Karate Kid’deki mantra gibi. “Cilala, parlat! Cilala Parlat!” O yüzden yeni bir kategori yaratmış.

Klasik menemen sevenler için zorlayıcı bir deneyim olabilir ama kesin bir şey var ki bu Muhlama ambiansındaki Menemen’e biz yeni bir isim bulduk; “MUHLAMEN” Kesinlikle çok lezzetli ve övgüleri hak ediyor.

Biz ki Alaattin’e gelmeden önce 1 kg balık yemiştik, üzerine bir de 4-5 kişilik “Muhlamen” yedik. O derece yani.

Haydi o zaman soruyoruz.

En iyi “Muhlamen” nerede yenir?

menemenci-alaattin-silivri-03

Menemenci Alaattin
TEM Otoyolu Selimpaşa Mevkii (Metro Dinlenme Tesisleri İçi), Silivri, İstanbul
Tel: 0212 7313007


Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “Selimpaşa’da Menemen Nerede Yenir? Menemenci Alaattin, Silivri, İstanbul

  • fixri

    Bah sen Allahın kavaklısı sen git istanbul da dükkan aç. millete çakallı menemeni yedir :)

    Şaka bi yana samsun kavak çakallı menemeni meşhurdur samsun ankara yolu üzerinde yolu düşenler denemesi tavsiye edilir.
    yapımı basittir aliminyum tava bol tereyağı erit. yeşil biberleri biraz sotele. domatesi doğra suyunuçekip eriyene kadar bekle kır yumurtayı biraz karabiber bira toz kırmızı biber ve tuz afiyet olsun.

    Yanıtla
  • Geri bildirim: Çakallı Menemen Nedir? - | Harbi Yiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir