Dana KuyruğuRoma

Roma’da Dana Kuyruğu (Coda) Nerede Yenir? Cul De Sac, Roma, İtalya

Sezar’ın hakkını Sezar’a verip Roma sokaklarını takdir ederek dolaşan biz faniler için Cenab-ı Hak üç tane lezzet işaret etmiş. Birincisi hiç kuşkusuz Roma’lıların vazgeçemediği lezzet Spaghetti Alla Carbonara, diğeri Trippa Alla Romana (Roma Usülü İşkembe) üçüncüsü ise Coda (Dana Kuyruğu). Pek kıymetli okuyucu, şüphesiz biz size bugün üçüncüsünü anlatacağız.

Roma’da halk işi ucuz makarnamızı tecrübe ettikten sonra yollara düşerek Pantheon’un yere vuran ışığında kutsanıp arka sokaklarda kaybolmayı tercih eden bizler, karşımızda Cul De Sac’ı bulduk. Bu daracık, koridor şeklindeki tipik Roma halk restoranını bulduğumuzda açlığımız tavan, şekerimiz divan yapmıştı. B12 vitaminimiz ise yerlerde sürünüyordu.

Lakin her şeyden önemlisi Cul De Sac‘a ulaşmaktı. Oysa restoranın ismi bizim o anki derdimizle ironik bir şekilde tezattı. Çünkü Cul De Sac “Çıkmaz Sokak” demek.

cul-de-sac-roma-02

Fakat bu Çıkmaz Sokak’ta gözlerinizle şahit olup da gönlünüzle takdir edeceğiniz kadar büyük ve özel bir şarap kavı var. (Dikkat edin Roma’daki En İyi Şarap Kavı olan yerlerin birindesiniz) Ayrıca menüsünde de inanılmaz yemekler var. Yani İtalya’da halk bunu yiyorsa ben burada ne yiyorum arkadaş diyorsunuz. Mesela Ördek Ravioli‘den tutunda, Pesto Soslu Çiftlik Salyangozu ve dahi Lazanya’nın kralının hocası bile mevcut. Bizse “Kokusuna kurban olduğumuz İşkembeyi birde Roma usulü yiyek bakalım” diyerek bir adet “Trippa Alla Romana” söyledik. Böyle toprak bir kapta, sıcacık ve üzerinde İtalya’nın gelinlerinin üzerine bile konfeti diye atılan rende Parmesan’la süslenmişti. Ancak bu bizi kesmemişti elbette. Bunun üzerine dananın kuyruğunu koparmaya karar verdik.

Meğersem bizdeki bu deyim İtalyanlar’da çoktan fiiliyata dökülmüş bile. Garson efendi bize hemen “Coda” isimli Dana Kuyruğu‘nu servis etti. Domates sosu ve zeytinyağı içerisinde demlenen “Coda” çatalı üzerine vurduğumuzda Musa’nın Kızıldenizi ikiye yarması gibi yarıldı. Ne diyelim? İçimiz bir tuhaf oldu. İnsan her zaman böyle mucizelere şahit olamıyor tabii.  Vakit kaybetmeden lezzete giriştik. Bizim yöre halkı bunun yemeğini yapmayı acaba neden daha önce keşfetmemiş diye de inceden düşündük.

Yumuşacık keyifli bir yiyecek bu dana kuyruğu. Sanki modern bir ortamda paça sıyırıyormuşuz gibi bir his verdi bize. Eh aslına bakacak olursanız hayvanın en çok çalışan yeri bu kuyruk. Salla salla vur duvara. Bütün gün sinek kov, yellen, ferahla ve eğlen. Lezzetli olmasın da ne olsun!

Şimdi siz Roma‘ya arz-e endam edecekler. Cul de Sac‘a gidin ve istediğinizi yiyin ama bizim için de garsona şöyle seslenin: “Çek bir dana kuyruğu yağlı olsun!

Vesselam.

cul-desac-roma-03

Cul De Sac
Piazza di Pasquino, 73, 00186 Roma, İtalya
Tel: +39 0 668801094

Google-Map-Icon821Adresi haritada görüntülemek için tıklayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir