MakarnaRoma

Roma’da Makarna Nerede Yenir? Pastaficio, Antonio Sini Abi’nin Yeri, Roma, İtalya

Tüm yollar Roma’ya çıkar derler. Bize de öyle oldu. İtalya seyahatlerimizde Floransa’da yürürken yolumuz Roma’ya çıkıverdi. Lakin Roma büyük şehir. Öyle Floransa gibi avucunuzun içerisinde tutamıyorsunuz. Bizim  İstanbul Büyükşehir Belediyesi gibi belediyesi var. Her yere yazmışlar, Roma Büyükşehir Belediyesi diye.

Efendim, Roma Papa cenaplarının olduğu mübarek bir yer olduğu için turisti epey fazla. Fakat insanlar buraya sadece Papa cenaplarını görmeye gelmiyorlar. Netekim burada diğer bir mübarek şey de Makarnacı Antonio abimizin zatı ve tüm makarnacıların hac mekanı olan biricik Pastaficio isimli dükkanı. 1918 yılından beri Roma’lıların makarna ihtiyacına cevap veren mekan, herkesin üzerine yığılarak romantik yaptığı İspanyol merdivenlerine çok yakın bir yerde, Via Della Croce isimli sokakta konuşlanmış.

Küçücük dükkana dışarıdan bakınca ne olduğunu anlamazsınız. Biz saat 12:30 sularında gittik, içeride bir numara yok. Mekan arkaya doğru dikdörtgenleşiyor ve içerilerde bir yerlerde birileri tezgahlarda bir işler çeviriyor. İlk izlenim buranın daha çok bir dondurma imalathanesi olacağı yönünde ancak öyle olmadığını etrafınızdaki raflarda bulunan makarna paketlerini görünce anlıyorsunuz. Belli ki içeride makarnayı açıyorlar. Derken içeriye şıngırtılar eşliğinde bıçkın bir delikanlı giriyor. Dikkat! Adam karakter beyler! Seri hareketler, beyaz sweat shirt, top sakal falan derken ortamın havası aniden değişiveriyor. Huzurlarınızda Antonio Sini. Bre mübarek, böyle makarnacı mı olur len!? Ağa, buranın sahibiymiş meğer. Adam Holywood starı gibi, Leonardo Da Vinci gibi bir şey. Şıngırtılar da kemerine taktığı anahtarlığından geliyor. “Ben geldim. Akıllı olun! Ayağınızı denk alın.” hesabı.

pastaficio-antonio-sini-roma-italya-02

Olay zaten Antonio Sini’nin dükkana girişinden sonra başlıyor. Şıngırtıyı duyan çalışanlar hareketleniyorlar. Antonio Abimiz hemen imalathaneye dalıyor. İçeriden pişmiş hamur kokusu geliyor. Kapak açıldı belli. “Anam, Al Dante mi lan yoksa?” diyoruz pişmiş kelle gibi sırıtarak. (Al Dante= Az Pişmiş, böyle diri anlamında) Dışarıdan insanlar içeriye hücuma başlıyor. Bir anda kasanın önünde bir kuyruk oluşuveriyor. Antonio Abimiz içeriden 2 tepsi farklı renkli makarnayla tezgaha geliyor. Bu arada etrafımıza bakıyoruz, içerisi dolmuş. Yuh!

Ne oldu demeye kalmadan kendimizi kasada buluyoruz. İlk gelen biziz ya, hemen yer veriyorlar. “Aman da İtalyanlar çok centilmenler.” falan derken, iki farklı çeşit makarnadan birer tabak alıveriyoruz hemen. Tabaklar plastik. Servisi bize bizzat Antonio Sini Abimiz yaptı. Ne yalan söyleyelim, heyecanlandık. Makarnanızı orada yiyecek olursanız size bir de açık su ve kırmızı ya da beyaz İtalyan sofra şerbetlerinden ikram ediyorlar. Çok da güzel, ha. Üstelik sınırsız. “Makarnamı alıp gideceğim.” derseniz şerbet merbet yok. Su dahi yok!

Bazı akıllılar daha az para vermek için makarnamızı alıp gider İspanyol Merdivenler’inde yeriz diye düşünebilirler. Onlara buradan “Nannik!” diyoruz. Tarihi yerlerde yemek yasak olduğu için oradan da şutlanabilirsiniz. Alt tarafı en fazla 5 Euro’ya oturun orada (Pastaficio’da) harbi harbi yiyin diyoruz, başka da bir şey demiyoruz.

pastaficio-makarnaci-roma-antonio-sini-harbiyiyorum

Şimdi haberler: Pastaficio’da her gün iki farklı makarna yapılıyor. Buna da Antonio Sini karar veriyor. Öğlen 13:00’da giderseniz kuyruğa girersiniz. İki saat sonra orada hiçbir yiyecek bulamazsınız. Biz gittiğimizde domates soslu spagetti ve bir de kalın açılmış pesto/ıspanak sosu karışımlı düdük makarnası vardı. Tartışmaya gerek yok, elbette enfestiler! Zaten halk buna çoktan karar vermiş. Antonio Sini bildiğiniz halk kahramanı olmuş.

Adamın Roma Turizm İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden (Ente Provinciale per il Tvrismo di Roma) verilmiş kapı gibi Benemerenza (Üstün Marifet) diploması bile var. Biz de kendisine “Makarna’nın Efendisi” ünvanını verdik. Zira makarna bizim için artık Antonio, Antonio ise makarna demek!

pastaficio-makarna-roma-italya

İlginçtir; yedik ve doyduk. Roma’nın yerlisi de burada yiyor, bilen turist de burada yiyor, rahmetli Greta Garbo da burada yemiş. Roma’ya gidip de burada makarna yemeden dönen tüm yeme-içme ehline teessüflerimizi iletiyoruz.

İşte burası her özelliği ile bir Harbiyiyorum mekanı. Tüm kriterlerden geçiyor. Nasıl ki sucuğun sanatı varsa, makarnanın da sanatı var ve o burada yapılıyor.

Löplöpçü Semih Baba’nın önerisiyle gittiğimiz bu mekana gitsek yine yeriz ve de Roma’da yaşasak hep yeriz. Sırf Antonio Abimizi görmeye bile değer. O ne arz, o ne endam, arkadaş!

Grazie, Makarnacıların Efendisi.
Buon Appetito.

Vesselam!

makarnaci-pastaficio-roma-italya-

Pastaficio
Via Della Croce 8, 00187 Roma, İtalya

Google-Map-Icon821Adresi haritada görüntülemek için tıklayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

8 thoughts on “Roma’da Makarna Nerede Yenir? Pastaficio, Antonio Sini Abi’nin Yeri, Roma, İtalya

 • Yarasın kardeşime!
  Bir bir porsiyon makarnayı paylaştıktan sonra çok hoşumuza gitmişti, diğer çeşidi de paylaşmıştık. Üstüne bir de çıkıp yan dükkanda peynirli jambonlu sandviç yaptırmıştık. Çok afedersin dana gibi yemiş, akşama kadar acıkmamıştık.
  Lüks lokantaya gerek yok, böyle bir yer açalım istiklalin göbeğinde 12:00’de açar, 15:00’te kapatırız.

  Yanıtla
  • admin

   Aynen Semih’cim. Mühim olan Antonio Sini abimiz gibi bir jön bulmak :D

   Yanıtla
 • Geri bildirim: Roma'da Dana Kuyruğu (Coda) Nerede Yenir? Cul De Sac, Roma, İtalya | Harbi Yiyorum

 • mehmet

  gunduz Pastaficio de yedik .. gercekten de cok begendik 2 kisi 8 euro hesap odedik ve cok lezzetli idi . aksam rezervasyon yaptirmistik alfredo icin ve saat 19.30 da oraya gittik odedigimiz hesap 130 euro .. corba midye sote makarna cay ve tatli yedik .. otele dondukten sonra baslayan mide bulantisi her ikimizdede alfredo da yedigimize pisman olduk pastaficio ile alfredonun lezzeti kiyaslanamaz bile alfredo Pastaficio yanina bile yaklasamaz

  Yanıtla
 • Gökhan

  Romada aç aç gezinirken nerede yemek yiyeceğimi Google kardeşe sordum. Sizin bu öneriniz üzerine geldim. Çok çok başarılı bir makarna yedim. Artık takipçinizim:)

  Yanıtla
 • Geri bildirim: İstanbul'un En iyi 7 Makarnacısı - 2018 | harbiyiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir