Genel Yemekler

(Eskiden) – Beşiktaş’ta Adana Kebap Nerede Yenir? Adana Sofrası Ciğer ve Kebap Salonu, Doğa’nın Yeri, Beşiktaş, İstanbul

Adana kebap malum Adana’da yenir, lakin İstanbul’da son zamanlarda türeyen kim daha uzun kebap yapacak ve bunu yiyebilecek yarışına sahip onlarca yer ve insan türediği için bunu naif ve gösterişten uzak yapan bir yer bulunca hemen kalem kağıt ve vizörümüze davranıverdik.

Beşiktaş’ta Ortaköy yolu üzerinde Bahçeşehir Üniversitesi‘nin tam karşısında “Adanada neyse bizde o, Kebap bizim işimiz, Fellik gibi kebap yapıyoruz!” iddialarına sahip olmayan Doğa’nın Yeri, Adana Sofrası’nda son derece güzel bir kebap tecrübesi yaşayacağınıza emin olabilirsiniz. Uzun zamandır bu kadar lezzetli bir Adana Kebap yemediğimizi söyleyebiliriz.

Neden mi? Et satır kıymasından ve kıyma, kuyruk yağı dengesi son derece başarılı karıştırılmış da ondan. Saçmasapan bir kebap yemediğiniz gibi önünüze de erkekliğinizi sınayacak ebatta bir şey de gelmiyor.  Elbette konu Adana olunca menüde satır kıymasından kebap çeşitleri ikiye ayrılıyor; Bir: Adana Kebap, İki: Acısız Adana Kebap. Hani genel teamül acısız kebap Urfa’dır, acılı kebap Adana’dır ya, öyle değil işte!

adana-kebap-adana-kebap-salonu-doganin-yeri-besiktas-02

Bu kebabın pişmesi harika, suyu içinde ve satır kıyması. Satır kıymasında usta kendini bir kıyma makinesi gibi görmediği için kendisine müteşekkiriz. Taneleri iri iri doğradığı için ortaya bir şaheser çıkarmış. Aferin vallahi! Et çatalı vurduğunuzda kuş yemi gibi dağılmıyor. Karakterli yani. İşte biz buna Karakter Sahibi Adana Kebap diyoruz. Bir nebze “Satır Et” tecrübelerimizi de hatırlatıyor bize.

Piyasada Adana kebap adı altında çok çakma kebap olduğu için Adana Ticaret Odası bu konuda bir girişimde bulunmuş ve olayı patentlemiş. Yani Adana Ticaret Odası‘ndan icazet almadan “Adana Kebap yapıyorum!” diyorsanız size metrelik kebabı gösterirler afedersiniz! Adana kebap tescili almak isteyenler önce çok akıllı olmalılar! Sonra da kapı gibi tescil belgelerini mutlaka edinmeliler. Bakınız şu koskoca evrenimizde an itibari ile 185 adet tescilli Adana Kebapçısı var. (Burada Allah Allah nidaları bekliyoruz!)

Bakınız Adana Ticaret Odası, Adana Kebap Patent sayfasında AMAÇ nasıl özetleniyor.

Madde 2 – AMAÇ:
Adana kültürünün önemli unsurlarından birisi olan, Adana Kebabı?nı korumak ve gelecek kuşaklara, esas yapısını bozmadan ve bozdurmadan teslim etmektir. Ülkemizde ve yurt dışında yaygın olarak bilinen, beğeniyle tüketilen ve aranan Adana Kebabı, diğer kültür ürünlerimiz gibi yozlaşmaya, taklide ve tahrife maruz kalmaktadır. Bu yönergenin hazırlanmasındaki amaç, Adana Kebabı?nın Türk damak zevkine uygun olarak korunması, aynı esaslarda devam ettirilmesi ve diğer kültürlere tanıtılmasıdır.

gördünüz mü? Adana’lılar nasıl da akıllı insanlar. Olaya gayet ciddi yaklaşmışlar. Peki bizim Adana Sofrası Ciğer ve Kebap Salonu tescilli mi? Değil. Ama ne önemi var canım. Bu zaten Karakter Sahibi Adana Kebap. Adam kapı gibi Adana Kebap yapıyor. Burada da ön tescili biz verdik gitti işte.

Ha! Unutmadan. Adana’nın yanına pilav konmazmış.

Yiyin gayri. Haydi bakalım.

Afiyet olsun!

adana-sofrasi-ciger-ve-kebap-salonu-besiktas-03

Adana Sofrası Ciğer ve Kebap Salonu (Doğa’nın Yeri)
Yıldız mah. Çırağan cd. No:5 Beşiktaş – İstanbul
Tel: 0212 2595747

Google-Map-Icon821Adresi haritada görüntülemek için tıklayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir