Gurme Haber

Bakanlık 173 Firmaya Ait Hileli Ürünleri Açıkladı | Sağlığımız Tehdit Altında

Bakanlık 173 Firmaya Ait Hileli Ürünleri Açıkladı | Sağlığımız Tehdit Altında

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 173 firmaya ait 282 parti hileli ürünü kamuoyuna açıkladı. Et ve süt ürünleri, takviye edici gıdalar ve benzer ürünler, bitkisel yağlar, bal, alkolsüz içecekler, baharat, çikolata, enerji içeceği üretiminde taklit ve tağşiş yaptığı belirlenen işletmeler ve ürünlerinin parti numaraları ilan edildi.

Listenin içinde renklendirilmiş kırmızı pul biberden, şekerli bala kadar her alandan ürün mevcut. Açıklanan bu liste ise sağlığımızın tehdit altında olduğunu bir kere daha yüzümüze vurmuş oldu. İçinde bilindik markaların da olduğu liste, akıllara “Ne satın alıyoruz?” sorusunu bir kere daha düşündürdü. Özellikle kırmızı etin içine katılan sakatat, deri, baş eti gibi etler ise endişe verici.

Jelatinli Kaymak

Kontroller sonucunda süt ve süt ürünlerinde taklit ve tağşiş yapıldığı kesinleşen yoğurt, peynir, tereyağı, kaymak başta olmak üzere 64 parti ürüne ait bilgiler kamuoyu ile paylaşıldı. Süt ürünlerinde bitkisel yağ, jelatin, nişasta tespit edildiği belirtildi.

Lahmacun Yerken İki Defa Düşünün

Et ve et ürünlerinde de laboratuvar tahlilleri sonucunda taklit ve tağşiş yapıldığı kesinleşen, sucuk, köfte, kebap, sulu köfte, karnıyarık, kıymalı börek, lahmacun, pide harcı ve döner ürünlerinin aralarında bulunduğu 70 parti ürüne ait bilgiler açıklanırken, içinde kırmızı et olduğu belirtilen ürünlerin çoğunda kanatlı eti tespit edildiği, özellikle pide ve yemek harçlarında sakatat, deri, baş eti gibi tağşişlere rastlandığı ifade edildi.

Gittiğiniz bir restoranda; lahmacun, pide gibi harçlı ürünlerin malzemesine dikkat etmek gerekiyor. Belli bir fiyatın altındaki ürünlerden ise uzak durmakta fayda var.

Sahte Zeytinyağı

Bitkisel yağlarda da taklit ve tağşiş yapılan 104 parti ürüne ait bilgilere yer verildi. Bunların arasında zeytinyağı ve ayçiçek yağı bulunuyor.

Tam Liste

Taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi bulunduğu tespit edilen ürün, firma ve markaların bulunduğu listeye ” 173 FİRMA TAM LİSTE ” linkinden ulaşabilirsiniz.

 

Kaynak: TRT Haber
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir