Deniz ÜrünüHatay

Samandağ’da En İyi Balık Nerede Yenir? Dobriçler Yüzer Restoran, Hatay

Samandağ’da En İyi Balık Nerede Yenir?

Yüzen Restoran: Dobriçler

Yağmurlu bir günde Hatay, Samandağ sahilindeyiz. Hacıoğlu, Pazarcık; yani Bulgaristan’da Dobriç’e karşılık gelir kendisi. Bulgar göçmeni deriz ya hani. Hah, işte Dobriç Bulgaristan’dan Türkiye’ye bolca göç vermiş bir yer. Hayır, nereden biliyoruz? Bizim de anne tarafı Dobriç’li. Dobriçler Yüzer Restoran ya da Dobriçler Tekne Restoran (ünvanı her neyse) görür görmez aklımıza gelen ilk düşüncelerimiz işte bunlar. İsmiyle sahiplerinin ya da isim koyucularının Bulgar göçmeni olduğunu söylüyor bize.

Denizde de inceden bir fırtına var. Akdeniz’in kapalı havası ve fırtınası epik olur. Bu yüzden balıkçı limanına girdiğimizde Dobriçler teknesini görür görmez özel bir balık restoranı deneyimi yaşayacağımızı daha en başından anladık.

Hayatımızdaki En İyi Tekne Restoran Deneyimi

Tekne kocaman. Bu yüzden dalga, sarsıntı bana mısın demiyor. Bir iki masa önümüzde erken vakit demlenmeye gelmiş abiler var. Selam verip sağda cam kenarında bir yere oturuyoruz. Samandağ üzerinden gelen kocaman karanlık bir yağmur bulutu yükünü boşaltıyor Akdenize…

Güzel bir roka salatası, güveçte karides ve Akdeniz kalamarı sipariş veriyoruz. Belki bilmiyor olabilirsiniz; Türkiye’de İskenderun en büyük boy karideslerin çıkartıldığı yer. Hal böyle olunca ağzınıza attığınız anda un ufak olan çilçila karidesli güveçler gelmesin aklınıza. Şöyle adam akıllı kocaman karidesli, tereyağlı, kaşarlı suyuna ekmek banmaktan onur duyacağınız dişe dokunur bir güveç servis edilecek önünüze; ki öyle de oluyor zaten. Enfes!

Deniz Ürünleri Enfes!

Kalamar da keza aynı şekilde ayağıyla kafasıyla yerli kalamar olarak geliyor. Her şey taze, her şey yerli ve lezzetli.

Malum Hatay’dayız. Roka salatamızda nar ekşisi ve nar taneleri var. Rokalar bıçakla doğranmamış, olması gerektiği gibi elle koparılmış. Yani Dobriçler Yüzen Restoran’a bizden bir alkış daha. İyi salata iyi balık pişiriciliğinin alametedir.

Biz sipariş etmiyoruz ama şefin ikramı olarak tavada pişirilmiş tekirler masamıza servis ediliyor. Eh, artık yanına anason buğusu katmazsak olmaz. Katıyoruz elbette. Keşke tekirlerle final yapmış olsak. Öylesine deniz, öylesine lezzetli.

Çok şükür doyduk. Ama son olarak da garsonumuzun önerisiyle tüm bunların üstüne “Kaya Balığı” -Levrek vari bir balık – söylüyoruz. Kocaman bir balık bu! Sadece bunu yesek bile iki kişi rahatlıkla doyarmışız aslında, lakin artık çok geç.

İştahımız açılsın diye deneyimli garsonumuz balığın üzerine sürmelik sarımsaklı özel bir sos öneriyor bize. Hadi gelmişken onu da deneyelim diyoruz. Bir kasede getirip masamıza koyuyor.

Önce kokusu vuruyor. Harika! Enfes bir şey. İnce kıyım maydanoz, sarımsak, zeytinyağı, limon ile muazzam bir “Greek” balık sosu çıkmış ortaya.

Gerçekten iştahımızı açıyor ve bu sosu ızgara balığa çok yakıştırıyoruz.

Bundan da bir alkış bizden Dobriç’e.

Sonuç: Hayatımızdaki en lezzetli, en farklı balık restoranı deneyimlerinden biri. Pek mukavvi, pek başarılı.

Hatay’a giderseniz deniz ürünleri ihtiyaçlarınız için Samandağ’daki Dobriçler Yüzer Restoran’a uğramanızı kuvvetle tavsiye ederiz.

Biz de bir daha gidersek ne yapıp edip yolumuzu Dobriçlere düşüreceğiz. Ne de olsa anne tarafından Dobriçliyiz.

Vesselam.

Dobriçler Yüzen Restoran – Samandağ
Çevlik Plajı, Çevlik Deniz Feneri, Samandağ Hatay
Tel: Yok

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir