Genel Yemekler

Şambali (Şam Tatlısı) Nedir?

Şambaba veya Şam tatlısı olarak da bilinen şambali şerbetli bir sokak tatlısıdır. Özellikle İzmir’de camekanlı motorlarda satılanları meşhurdur.

Adından da tahmin edileceği gibi Suriye’nin Şam kentine özgü bir tatlıdır. Ülkemizde Antakya, Adana, Trakya, İzmir ve Ege bölgelerinde kendine yer edinmiştir. Adı özellikle İzmir ile anılır.

Şambali revaniden daha sert kıvamlı, yoğun bir tatlıdır. Alışık olduğumuz şerbetli tatlıların aksine harcında un, yağ ve yumurta içermez. Ana malzemeleri irmik, şeker, yoğurt veya süttür. Üstü ve altı daha kıtır olur. Dikdörtgen veya kare dilimler halinde servis edilir. Tamamen pişmeden önce dilimlenerek pişme işlemi tamamlanır. Ardından şerbetlenir.

Şambali üç farklı biçimde tüketilir. Birincisi üstüne fıstık ekilerek tüketilen sade şeklidir. Sade şambaliye tarçın ekerek lezzetini arttırmak olasıdır. Bir de arasına taze süt kaymağı sürülerek yeneni vardır ki bu hali tatlıdan aldığınız lezzeti harika bir şekilde dengeler. İzmir’in Ödemiş yöresinde kaymakla yenen bu şekline “halepişi” denir.

Uygun koşullar altında saklandığında bir aya kadar bozulmadan saklanabilen bir tatlıdır.

Yerel bir lezzettir. Küçük üreticiler tarafından üretilir. Pişirme tepsisi ve pişirildiği yer gerçek lezzetini yakalamakta oldukça önemlidir. En lezzetli sonuç için bakır tepsiler ve odun ateşli kara fırın tercih edilmelidir.

İzmir’e yolunuz düşerse Kemeraltı’nda Tarihi Hisarönü Şambalicisi’ne uğrayıp bu lezzeti tatmadan sakın ola dönmeyin.

 

Beril Erbil

Harbiyiyorum.com'un İzmir'den sesi. Edebiyat sevdalısı. Yazı ve edebiyat atölyeleri düzenliyor. Okuyor, yazıyor, keşfediyor.

3 thoughts on “Şambali (Şam Tatlısı) Nedir?

 • Şahin

  Türkiyede yediğim en iyi şambali tatlısı ceyhan/adanada işbankası önünde satan amca. Onu adanada bilmeyen yoktur. Giderseniz bir uğrayın hak vereceksiniz odun ateşinde pişiriyor

  Yanıtla
 • KASABALI

  TURGUTLUDA TURŞAM EFSANE LEZZETTİR.

  Yanıtla
 • Teymur

  Beril Erbil.Sizi onaylıyorum.Çok şambali yedim ama, Kemeraltı’daki lezzete hiçbir yerde ulaşamadım.Ustalara her zaman saygı duyarım.Emeklerinin hakkını veriyorlar.45 sene önce de oradaydılar.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir