İşlenmiş EtPendik

Sapanbağları’nda Kuru Et Nerede Yenir? Lipa, Pendik, İstanbul

Yine soğuk bir hava. Sevgili Oğuz’u arayıp hadi bugün bir Kuru Et yapalım dediğimde hemen “Lipa” dedi. Atladık arabaya Sapanbağları’nın yolunu tuttuk.

Sapanbağları denen yer Pendik’te tren istasyonundan inince  20 dakika yürüme mesafesinde bir mahalle. 1990’lı yıllarda savaştan kaçan Yeni Pazarlı “novi pazar” Boşnak’ların mesken bildiği bir yer. 300 metrelik bir caddesi var ki mecazen birahaneler caddesi olarak bilinmekle beraber esas ismi “Mimar Sinan Caddesi”.  İşte bizim gideceğimiz “Lipa” da burada bulunan bir Boşnak meyhanesi. Üstelik içinde tahmin edebileceğiniz gibi mis kokulu Kuru Et var!

Şimdi Lipa‘daki kuru et ilminde derinleşmezden evvel Sapanbağları mahallesi hakkında biraz daha bilgi vermekte fayda var. Öncelikle bu bölgenin saat dilimi GMT +2, ancak burada hayat GMT -1 olarak akmaya devam ediyor. Yani mahalleye girdiğiniz andan itibaren gerçeklik algınız değişir de kendinizi başka bir memlekette gibi hissederseniz sakın şaşırmayın. Zira biz buna “Kültür Şaklaması” diyoruz!

lipa-meyhane-pendik-04

Şimdi bunu idrak ettikten sonra ikinci olarak “Lipa” da görüntü ve konuşma itibariyle tam bir Boşnak olan İbrahim abi faktörü var ki, ilk defa gelen kişiye şakacılıkta son noktayı koyarak zaten bozulmuş olan gerçeklik algınıza bir de heyecan yerleştiriyor. Sağolsun!

Ortam köhne, duvarlar ahşap kaplı ve sanki daha çok bir “av evi” havasında. Zaten kapı girişindeki ayı postunu görünce demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız. Öğleden sonra giderseniz Boşnak abilerin ve nadir de olsa yengelerin içeri damladığını ve Boşnak Lezzetleri eşliğinde biralarını ve rakılarını yudumladıklarını görebilirsiniz. Evet, şimdi kuru et söyleyebiliriz!

kuru-et-antrikot-lipa-pendik-02

Efendim kuru et -ki Boşnaklar Suho Meso der- buranın gerçek cevheri. Zira dışarıda ambalajlarda satın aldıklarınıza benzemez. Burada İbrahim abi ve Boşnak ekürileri size sadece bir çeşit kuru et değil, birçok varyasyonunu sunabilecek istidada sahip insanlar. Mesela bira/kuru et yapacaksanız, standart olarak Tranç’tan Kuru Et masanıza servis ediliyor. Ama “Birayı geç!” derseniz o zaman Antrikot’tan yapılan kuru et masanızı şenlendiriyor. İkisi de enfes! Sadece yağlı veya yağsız tercihinizi yapmanız lazım. (Aç karna bira ve kuru et için trançtan kuru et tavsiye ederiz.) Ayrıca burada bulgurlu kuru et, tıpkı bir bacon gibi kızartılmış antrikottan kuru et olayları da var ki bunları idrak etmek -isli bir beyin için- gerçekten zaman istiyor. (Siz İbrahim abiye sorun yeter!)

Eğer kuru etimizi yeterince koklayıp da mütmain olduysak kendimizi altında el kesimi patates, soğan ve biber; üstünde köfteler ile dengelenmiş, yetmemiş bir de tereyağ ilavesi ile güveçte pişirilmiş Pjleskavia gibi diğer Boşnak lezzetlerine doğru bırakabiliriz.

pjleskavica-lipa-pendik-03

Olayın ne kadar tehlikeli yerlere gelmeye başladığını anlıyorsunuz değil mi? Hadi kendinize bir bira daha söyleyin! Füme etinizi en alasından yediniz, böyle enfes bir köfteyi, gerçeküstü bir allegoride midenize indirdiniz, hafif de çakır keyifsiniz; peki şimdi ne yapmak istersiniz?

Biz söyleyelim. Etrafınızdaki abilere bakının. Azıcık onlarla sohbete dalın. Ne yediklerini sorun. Kimilerinin masasında enfes mi enfes fırından yeni çıkmış tepsiler içerisinde Boşnak Börekleri göreceksiniz.  Kimilerinde ise Çevap (Parmak Köfte) ya da Sljivovica (Erik Rakısı) göreceksiniz, kimilerinin masasında da farklı mezeleri anlamaya çalışacaksınız. Çekinmeyin sorun! Hatta takıldığınız yerde direk İbrahim abiye sorun!

Buraya gidenler dikkat! Gerçeküstü bir yerde gerçeküstü bir yemek deneyimindesiniz. O yüzden bundan sonrası size kalmış durumda. Kemerlerinizi çözün…

Kazanız mübarek olsun!

Gidince bizden de selam götürün.

pjleskavica-lipa-pendik-03

Lipa Restaurant
Mimar Sinan Cad. No: 25 Daire: 1 Sapanbağları Mh. Pendik – İstanbul
Tel: 0216 354 21 81


Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

3 thoughts on “Sapanbağları’nda Kuru Et Nerede Yenir? Lipa, Pendik, İstanbul

 • erol

  Sapan bağlaridaha ziyade 1975 lerde olmakl birlikte daha eski 1958 lerde yugoslavya nin sancak bolgesin den gelen bosnaklarin olusturdugu yyesil bağlar ve cavusoglu mahalleside bunadahil bir mahalledir novi pazardan buraya 3.5 aile gelmistir ukalalik olarak algilamayin lutfen oraliyimda o yuzden okudum yazmak istedim birde Lipa yada Balkan birahanesinde bosnak mantisi ve bosnak boregi yemenizi tavsiye ederim kesinlikle o meshuuuur bosnak borek cisinin halt ettigini goreceksiniz. Saygilarimla. Erol Bora

  Yanıtla
 • Ali Temel

  Boşnakların leziz etini yine Boşnaklardan almak gerekir. Pendik’te Size vereceğim bu numaradan kuru etin en güzeli hem tranç aldım hem de antrikot kuru sucuğu da enfes alın deneyin emin olun pişman olmayacaksınız fiyatlarda bir çok yere göre çok çok makul… Arayın pişman olmazsınız tavsiye ederim.0533 359 29 02

  Yanıtla
 • Geri bildirim: Kuru Et Nedir? | Harbi Yiyorum ®

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir