Ana Sayfa Kebap Satır Et Satır Et Nerede Yenir? Keşan’da Yol Üzerinde Açık Havada…

Satır Et Nerede Yenir? Keşan’da Yol Üzerinde Açık Havada…

23763
18
Paylaş
Satır Et - Çamlıbel/Keşan

Gelibolu’ya yaptığımız son iki yolculuk sırasında Keşan’da yol üzerinde mola verip, “Satır Et” gibi bir muazzam ile tanışarak aklımızdan asla çıkaramayacağımız bir lezzeti daha hafızamıza tamamen kazımış olduk.

Yazıya uzun süredir başlık düşünürken bu sefer belli bir işletme ya da kişiyi adres göstermeden, Satır Eti sahiplenildiği şekilde Keşan’a ithaf ederek yazmaya karar verdim. Zira bunu yapmamın iki nedeni var;

 1. Satır Eti Keşan özellikle sahiplenmiş ve bu özel yiyeceğin tanıtımı için konsolide edilmiş bir web sitesi tasarlamış. Ben ilk defa örneğini burada gördüm. Bkz. Satır-Et.com (Ayrıca bu Keşan’ın tanıtımı için süper bir olay!)
 2. Sevgili gezgin-yiyici dostum Loplopcu Semih’in yol üzeri durağı olarak Keşan’da Kavaklık yazısı ile bu yiyeceğin kesinlikle Keşan’da tadılması gerektiği üzerine üzerimde yoğunlaştırdığı hissiyat.

Lakin bu lezzetin sırrı da zaten oldukça aşikar. Kıvırcık cinsi süt kuzusu, satırda ve tahta kütük üzerinde doğranmış siniri ayıklanmış et, tuz, çift taraflı tel ızgara ile meşe kömürü üzerinde pişirme…Yani başka ıvır zıvır, baharat felan söz konusu değil. Bu kadar yalın tertemiz bir ızgaradan bahsediyoruz. Ancak bu yalın ızgaranın içinde bulundurduğu kendine has su ve lezzetin yarattığı hissiyatı ancak Kristof Kolomb‘un Amerika’yı keşfedişi esnasındaki aynı hissiyatı ile eşdeğer tutabilirim.

Satır Et - Çamlıbel/Keşan

Biz Satır Eti “Çamlıbel“de İstanbul yolu üzeri 1.km’de yedik. Salih Usta ile mutfakta sohbet ettik. Bize işin sırlarını ve detaylarını anlattı. Etin satırla doğrandığı tahta kütüğü gösterdi. Nasıl pişirildiğini ve servis edildiğini anlattı.

Yedik ve gördük ki; bu yemek sizi  kuş gibi hafif hissettiriyor. Nasıl hissettirmesin? İçinde gram baharat yok, damağınızda kuzu tadı ile mutlu-mesut araba sürmeye devam ediyorsunuz. Hayat muhteşem yani!

Bu yiyeceği 90’lı yılların başında bulduğu iddia edilen Keşanlı Enver Usta Beylikdüzü’nde bir yerde hizmet veriyormuş. Mekanı her ne kadar Keşan’da olmasa da, Beylikdüzü zaten Keşan’da sayılır algısı da birçoğumuzda hakim durumda. Gidin deneyin! Koşun…

Yine de Keşan’da parklı bahçeli yerlerde yol üzerinde yemek daha geleneksel sanki.

Cenab-ı Hak Satır et ile tekrar tekrar kavuşmayı nasip etsin! Ne demişler; “Malkara, Keşan, Hoppala Paşam!

Salih Usta - Çamlıbel/Keşan

Satır et ve nerelerde yenileceğine dair detaylı bilgi için; (İlla siz nerede yediniz diyenler için, biz ikidir Çamlıbel‘de yedik!)

http://satir-et.com

18 YORUMLAR

 1. satir et diye yedirilen,makinada cekilmis kiyma da var. hazir tescil edilmis iken bir de -SATIR ET-rushati veya izin belgesi isini yapsaniz?benim de bir katkim olur sanirim. firsatcilara vize vermeyin.

  ticaret odasi yetkililerine…

 2. Bu işin üstadı Küçükevren Köyünde Enver Ustadır.
  İstanbul Beylikdüzü’nde de yer açmıştır.
  Özellikle Küçük Evren’de ustadan yemek gerek.

 3. Ben çanakkale ye yolum düştügünde satır et ve bu bölgenin degerli
  yemeklerini İŞÇİMEN ailesinden bireylerin işlettigi bahçeli restaurantta yiyorum asla pişmankalmayacaksınız.

 4. Arkadaşlar samimi olarak yazmak istiyorum.

  Hafta sonu arkadaşın düğünü için Bandırma’dan Tekirdağ’a giderken internetten araştırmalarım sonucu bu mekana uğramaya karar verdim. Fakat sonuç benim için hüsrandı.

  Porsiyonlar çok küçük ve sunum vasattı.
  Çalışanlar ilgisiz, yetersiz ve çok yavaş. Müşterilere bir daha hiç gelmeyeceklermiş gibi davranıyorlar.
  Ama mekan ağaçların altında sessiz sakin ve çok güzel.

  Fiyatlara gelecek olursak;
  satır et: 13 TL
  Ciger sarma: 12 TL
  Yoğurt(Koyun değil, bildiğimiz Sütaş yoğurt. Toptancı indirirken gördüm. İnternet yorumlarında koyun yoğurdu yazıyor): 6 TL
  Çoban Salata: 6 TL

  Lezzet olarak 10 üzerinden 7
  Bir daha uğrar mıyım ? Hayır.

 5. satır et restoranı sahibi satır et ten vazgeçmeyin satır etin tadını alabileceğiniz her hangi bir yemek olmadığını iddia ediyoruz.

 6. haftasonu çanakkaleye birgurup arkadaşımla gezi düzenledik
  dönüşte maksadımız keşanda durmak değildi fakat bir arkadaşımız
  keşanda işletmesi olan arkadaşı olduğunu söyledi bizde yorgun argın uğradık çıkarken herkez okadar mutluyduki anlatamam.istanbul standartlarında kaliteli ve istanbulkadar pahalı olmayan bir mekan
  birdaha yolumuz düşerse Bahçeli restaurant a uğramadan geçmiyeceğiz. etler ve sunumlar nükemmel

 7. Çok da memnun kalmadık. Yemesiniz de olur. Google de arama yapınca en başta bu restoran çıkıyor ama kanmayın inanmayın!!! Öyle ahım şahım da bi yer değil.

 8. Keşan merkezde yeni açılan Ye&Doy isimli et-köfte yiyebileceğiniz küçük şirin bir restoran bulduk. Çorba ve diğer yemekler de var. Memnun kaldık, tavsiye ederiz. Adres; B.Cami mah. Gürler sok. No:35

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here