YEMEK ANSİKLOPEDİSİ

Sebze Nedir?

Sebze, bitkilerin yeryüzündeki mahlukatlar tarafından yenen kısımlarına verilen isimdir. Bu bir bitkinin meyvesi de olabilir, yaprağı da olabilir, çiçeği de olabilir, soğanı da olabilir. Zaten yendiği şekline göre de sınıflandırılır. Bir başka deyişle çiğ veya pişirilerek yenilen bitkilere sebze denir. Yani kısacası yiyorsak sebze, yemiyorsak bitki oluyor. Lakin botanik bilimine göre bütün sebzeler aslında meyvedir. Yani patlıcana, domatese biri kalkıp da meyvedir derse yanlış demiş olmaz.

Sebzeler günlük yiyeceklerimizin yarısını oluşturan, yeryüzünde bol ve ucuz (yani nispeten ucuz) olarak bulunan ve vücudumuz için büyük besleyici değerleri olan gıdalardır. Bileşimlerinde bulunan vitamin, mineral ve sellülozdan ötürü sağlığımızı koruyan ve düzenleyen önemli yiyeceklerdir.

Sebzeler hem sağlıklı beslenmek isteyen, hem de diyet ve rejim uygulayan kişiler için de aranan besinlerdir. Veganlar, vejetaryenler için ana besin kaynaklarıdır.

Midemizin sindirebildiği en kolay yemeklerdir. İçlerinde fazla miktarda su bulunduğundan serinletici özellikleri de vardır. Sebzeler insanoğlunun mutfağında çiğ ve pişmiş olarak kullanılırlar. Uzmanlar her günkü menümüzde bir veya iki tabak çiğ sebze yememizi mutlaka öğütlerler. Çünkü sebzeleri hazırlama tekniğini gereği gibi bilmediğimizde mutfaklarımızda sebzeleri de genellikle iyi değerlendiremeyiz.

Ayıklama, yıkama ve pişirme esnasında vücut için son derece gerekli vitamin, mineraller yok edilmekte böylece yediğimiz besinler sadece posadan ibaret olmaktadır.

Sebzelerden azami istifade edebilmemiz için hazırlama ve pişirme tekniklerini iyi bilmeli, özellikle vitaminlerden daha çok faydalanmak için gerekenleri çiğ olarak yemelidir.

Sebzelerin bileşiminde bulunan fazla miktarda selüloz ve su, bağırsakların (peristatik) denen hareketlerini kolaylaştırarak diğer yiyeceklerin sindirilmesine ve dışarı atılmasına yardımcı olur.

Sebzelerin çeşitleri ve özellikleri yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

2 thoughts on “Sebze Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir