Bunları BilelimGURME NOTLARI

Pişen Sebze Yemekleri Nasıl Korunur?

En doğrusu pişen sebze yemeklerini bayatlamadan yemek lâzım. Yani aslında evin ihtiyacı kadar pişirilmelidir. 2-3 öğünden fazla bekletmek doğru değildir.

Ama illa ki artacaksa pişen sebze yemeklerini buzdolaplarında veya serin bir yerde bekletmelidir. Pişen yemek, hemen yenilmediğinde, ısıtmak gerektiğinde, yenecek miktar kadar ısıtılmalı, diğer kalanını yine buzdolabına koyarak muhafaza edilmelidir.

Buzdolabından çıkan yemekleri uzun süre dışarıda bırakıp, tekrar buzdolabına konacak olursa bozulur. Derece farkları bozulmaya sebep olur. Bunun için, buzdolabından istenilen miktar kadar yemeği çıkarıp, kalanını hemen buzdolabına koymalıdır.

Yemeğin bütününü çıkarıp ısıtmak, yenecek miktarını alıp, kalanı buzdolabına koymak da doğru değildir. Yiyeceklerin besin değeri azalır. Bunalara dikkat edildiği taktirde, yiyeceklerin lezzet ve besin değerini bozmadan yemiş olursunuz.

Afiyet olsun.

Sebze nedir yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.
Sebzelerin çeşitleri ve özellikleri yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

2 thoughts on “Pişen Sebze Yemekleri Nasıl Korunur?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir