Karides SaganakiSelanik

Selanik’te Karides Saganaki Nerede Yenir? Ouzeri Agora – Selanik, Yunanistan

Hop! Bu ne? Efendim, bu bizim içine beyaz peynir atılmış menemen var ya, onun karidesli hali; Karides Saganaki. Ancak bunu Türkiye’de bulmanız zor. O yüzden Yunan’a özel diyebiliriz. Komşuda pişer bize de düşer misali beklerseniz işiniz zor olabilir. Zira her komşunun misafirini bir de kendi ağırlama tarzı vardır ya işte burada da Saganaki’yi komşuda yemek vacip olandır.

Ouzeri Agora, Selanik’te bir taverna. (Yok, yok. Sirtaki yapmadık. Yunanistan’da alkol olan her yere taverna deniyor) Burası dans edilmeyen fakat efendi gibi yemeğinizi yeyip sohbet edebileceğiniz türden bir yer. Biz de öyle davrandık. Neyse.

Karides Saganaki, bir çok spesiyalleri arasında inanılmaz lezzetli ve özel bir deniz ürünü yemeği. Bir kere deniz ürünü ile domatesi bir türlü birbirine yakıştıramayan biz, burada doğa üstü bir durum ile karşılaştığımızı daha ağzımıza attığımız o ilk lokmada idrak ettik. Artık içine atılan beyaz peynirden (Feta cheese) mi? Yoksa domatesin tazeliğinden mi? Yoksa tepesindeki maydonozdan mı? Yoksa içindeki ouzo‘dan mı? Yoksa içindeki zeytinyağından mı? Yoksa neden? Neden? Neden Allahım neden? Bu ve bunun gibi soruların içinden çıkamadık bir türlü.

Karides Saganaki - Ouzeri Agora

Cevabı bulamadık. Üzerine daha fazla düşünüp anlayamayınca metafizik dedik ve geçtik. Hemen “menemen saganaki” içindeki bıyıklı karidesleri ayıklayıp yemeğe başladık. Arkasından o sosa ekmek bandık. Evet, bandık. Sonra menüdeki diğer lezzetlerden tattık. Fakat sonra geri döndük ve tekrar bu Saganaki’ye ekmek bandık. Şu bir gerçek sevgili okuyucu, imkan olsaydı daha sabaha kadar da ekmek banardık.

Bir kere bu adamların beyaz peynirleri, keçi-koyun sütü ile imal edilmiş kesif tadı olan, ağızda hafif ekşimsi bir lezzet bırakan yağsız bir peynir. Mevsiminden domates ile bir araya gelince ortaya harika bir rayiha çıkıyor. E, karides de bu havuzun içine protein olarak girivermiş. Ortaya bir rayiha-ül harika çıkmış.

Ouzeri Agora‘da diğer bütün deniz ürünlerini deneyebilirsiniz; hepsi enfes. Ancak bunu yemeden dönerseniz sizi sınıra girişte döverler. Ona göre.

Hristo! Çek bir “Karides Saganaki” peyniri bol olsun!

Hadi bakalım. Kali Oreksi! (Yunanca: Afiyet olsun.)

Not: Bu yeri kendisinden öğrendiğimiz can boğaz dostumuz üstat Löplöpçüler‘in sitesinden, Selanik ile ilgili daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Ouzeri Agora - Selanik, Yunanistan

Ouzeri Agora
Kapodistriou Str. No:5, Thessaloniki, Greece
Tel: +30 2310 532428

Google-Map-IconAdresi haritada görüntülemek için tıklayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

7 thoughts on “Selanik’te Karides Saganaki Nerede Yenir? Ouzeri Agora – Selanik, Yunanistan

 • nil denizci

  Yorumunuzda hicbir abarti yokmus.tam anlatilan gibiydi.deniz urunu, keci peyniri yemeyen ben ekmek bandirarak yedim. kesinlikle tavsiye ediyorum. 18/07/2012

  Yanıtla
  • admin

   Afiyet olsun. Selanik’te başka yerler de var daha yazacağımız, henüz vakit bulamadık. Sırf Saganaki yemek için Selaniğe gidesim var yine.

   Yanıtla
 • Mehmet A. UZUN

  Bizi bu kadar yüksek beklentilere sokmanız büyük dezavantaj. En küçük olumsuzluktan etkilenecek olmak hoş değil. 15 gün var gerçekle yüzleşmeme.
  Ama Atam’ın soluk aldığı kent’e midem değil, yüreğim yargıç olacak zamana.

  Yanıtla
  • admin

   Beklediğinize değecektir. Değmeli. Değmiyorsa doğru beklenti içine giremiyorsunuzdur :)

   Yanıtla
 • Mehmet A. Uzun

  Kötü ve/ya çok fena; o lezzet ve tad’ı bir daha yaşamıyacak olmam. İlk lokmadan, son lokmaya bitimsiz bir damak keyfi. Mükemmel.

  Yanıtla
  • admin

   Afiyet olsun. Biz de özlüyoruz vallahi. Türkiye’de yapan yer yok.

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir