Genel Yemekler

Sicilya Sokak Lezzetleri

İtalya’da Sicilya Bölgesi’nin başkenti Palermo gezilecek yerlerinin yanı sıra yeme içme özellikleriyle de adından sıkça söz ettiren bir şehir. Ancak bu lezzetli yemekler sadece restoranlarla sınırlı değil. Şehirde aynı zamanda sokak yemekleri de çok tercih ediliyor.

Sicilyalıların İçli Köftesi: Arancini

Sicilya mutfağının ayaküstü veya lüks restoranlarında yenen geleneksel yemeklerinden biri Arancini. İştah açıcılar bölümünden muhteşem bir lezzet. İçli köfte ile benzerlik gösterse de top şekline getirilmiş bir risotto daha doğru olur. Kızartılmış pirinç topu olan arancini’nin etlisi, peynirlisi, sebzelisi, deniz ürünlüsü ve mantarlısı yapılıyor. Haşlanmış pirinçlerin içerisine malzemesi konduktan sonra ufak toplar haline getirilip yağda kızartılarak servis ediliyor. Sokakta Sicilya usulü bir yemek şöleni yaşamak istiyorsanız crocche denilen baharata bulanmış ve kızartılmış patates kroketleri, kızarmış nohut köfteleri ve kızarmış enginar sapı ile gurmelere yakışır bir sokak sofrası da kurabilirsiniz.

Arancini, ekmek kırıntıları ile kaplanmış ve daha sonra derin yağda kızartılmış pirinç toplarıdır.
Arancini

Mangal Keyfi: Stigghiola

Türkiye’de sokak lezzetlerinin kralı kokoreç, Sicilya’da Stigghiola ise afiyetle yeniyor. Sicilya’da kokoreç genellikle iyice temizlenmiş keçi bağırsağının soğan, peynir, kekik ve maydanoz ile doldurulup kömür ateşinde pişirilmesiyle yapılıyor. Fakat geleneksel yöntem bağırsağı bir bütün olarak şişe geçirerek kömür ateşinde pişirmek.

Stigghiola, Palermo şehrinin sokaklarında tipik bir Sicilya yemekleri spesiyalitesidir. Su ve tuzla yıkanmış, maydanozla ve sık sık soğan ve diğer saksı otlarıyla baharatlanmış, sonra bir şişin üzerine sıkışmış veya bir pırasanın etrafına sarılmış ve doğrudan ızgarada pişirilmiş bağırsaklardan oluşur.
Stigghiola

Sicilya Pizzası: Sfincione

Baharatlanmış, sızma zeytinyağına bandırarak yenilen bir Sicilya pizzası Sfincionesoğanlı veya soğansız yapılıyor. Üzerinde güney İtalya’nın en meşhur peynirlerinden caciocavalla yani bizim bildiğimiz adıyla kaşkaval peynirini eriterek bol zeytinyağlı sfincione’ye lezzet katıyorlar. Kaşkaval peyniri Sicilya pazarlarında büyük bir damla şeklinde ipe asılarak satılıyor.

Sfincione

Sandviç: Pani ca meusa

Sicilyalıların favori bir sokak lezzeti de Pani ca meusa. Üzeri susamlı bir sandviç ekmeğinin arasına, önce saatlerce haşlanıp sonrasında kızartılan dana akciğeri ve dalağın doldurulmasıyla elde edilen nefis bir sandviç çeşidi. İstenirse içine kaşkaval veya risotto peyniri sürülüyor. Peynir sürülen sandviçler maritatu yani evli, peynirsizler ise schettu yani bekar olarak adlandırılıyor. Sakatat sevmeyenler için biraz zorlayıcı olabilir.

Palermo'ya özgü tipik bir yemektir ve susam ile tatlandırılmış, doğranmış dana ciğer ve dalakla doldurulmuş, haşlanmış ve domuz yağıyla kızartılmış yumuşak bir ekmekten oluşur.
Pani ca meusa

(Lezzet ve mekan keşifleri için Harbiyiyorum YouTube Kanalımızı takip etmeyi unutmayın!)

Hande Urgancıoğlu Kardaş

Seyahat etmek, yeni yerler ve lezzetler keşfetmek, gittiğim yerlerden anılar biriktirip dönmek en keyif aldığım şeyler arasında. Harbiyiyorum'da da bunun için yazmaya başladım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir