YEMEK ANSİKLOPEDİSİ

Arancini Nedir?

İtalyanların Favori Sokak Lezzeti: Arancini

Arancini, özellikle Sicilya’da oldukça popüler olan ortasında tuzlu malzemelerle ile doldurulmuş büyük, altın pirinç toplarına verilen isimdir. Dolgular genellikle et sosu, kurutulmuş prosciutto, mozzarella ve pecorino gibi peynirler, domates veya kurutulmuş kapari içerir.

Toplar ekmek kırıntıları içinde yuvarlanır ve kızgın yağda kızartılarak dış yüzeyinin karakteristik altın rengi elde edilir. Arancini’nin 10. yüzyılda Sicilya’nın Kalbid yönetimi sırasında icat edildiği söylenir. Yemeğin adı İtalyanca portakal anlamına gelen “arancia” kelimesinden türetilmiştir ve görsel görünüm ve renk benzerliklerine atıfta bulunarak “arancini” küçük portakal anlamına gelmektedir.

Biz öyleyse tekrar tanımlayalım;

Arancini: Küçük Tuzlu Portakal

*En yeni lezzet ve mekan keşiflerimiz için Harbiyiyorum Instagram hesabımızı takip etmeyi unutmayın.

Sıcak servis edilen ve kızartma olduğu için yağlı ve lezzetli olan arancini, Güney İtalya’da çok sayıda sokak arabasında sıklıkla bulunabilir. Her yıl 13 Aralık’ta Palermo’da Santa Lucia festivali düzenlenir ve şehir, festival için özel olarak hazırlanan arancini çeşitlerini satan büfeler ve arabalarla dolar.

Bazı yerlerde iç dolgusu tatlı olarak da tercih edilir ama genellikle tuzlu dolgular ile hazırlanır. İtalyanların çok sevdiği bir atıştırmalıktır  

İlginçtir ki, batı Sicilyalılar bu atıştırmalıklara tekil olarak “arancina” derken, doğu Sicilyalılar “arancino” demektedir. 

İstanbul’da Arancini Nerede Yenir?

İtalya ile ilgili aşağıdaki yazımıza da göz atmak isteyebilirsiniz;

Sicilya Sokak Lezzetleri

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir