YEMEK ANSİKLOPEDİSİ

Simit Dolması Nedir Nasıl Yapılır? Karamürsel

Simit Dolması Nedir Nasıl Yapılır?

Simit ve dolma kelimelerini yan yana görünce bizim gibi şaşırmış olabilirsiniz. Fakat yakın zamanda küçük bir Karamürsel kaçamağı yaptıysanız veya bölgede yaşıyorsanız bu lezzeti çoktan tatmışsınızdır. Zira simit dolması, özellikle Ramazan aylarında yapılan Karamürsel’e ait yöresel ve kendi çapında meşhur bir yemek.

Peki nedir bu simit dolması? Gelin bu lezzetli yemeğin kendine has eşsiz yönlerini birlikte inceleyelim.

Simit Dolması Nasıl Yapılır?

Simit dolması, Karamürsel’deki ekmek fırınlarında simit biçiminde yapılan bir pide çeşidi. İç harcı ekşimik peynir ya da kıyma ile yapılabilir. Ekşimik peynir veya kıyma, ince kıyım maydanozla karıştırılır. Simit dolmaları belli ölçüde kesilir ve iç hamuru çıkartılır. Bir kaptaki suya batırıp çıkartılır böylece pide yumuşar. Suyu sıkılarak fazlı suyu alınır. Önceden hazırlanan harç, aynı içli köfte gibi içine konulur ve avuç içiyle bastırılarak kapatılır. Pişirmesi ise size kalmış. Makbul olanı çırpılmış yumurta ve süt karışımına batırılıp kızgın yağda kızartmak olsa da, isteğe göre fırında da kızartılabilir.  Biraz soğuduktan sonra servise hazır hale gelir.

Bu yemekten resmen buram buram gelenek aktığını itiraf edelim. Sadece Karamürsel’e ait olan simit dolmasının simidini sadece Karamürsel’de bulabiliyorsunuz. Bu yöresel pide çeşidini de Karamürsel’de Rizeliler Ekmek Fırını‘ndan gönül rahatlığıyla temin edebilirsiniz.

*En yeni mekan ve lezzet keşifleri için Harbiyiyorum Instagram hesabımızı takip etmeyi unutmayın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir