DönerSivas

Sivas’ta Döner Nerede Yenir? Mis Kebap, Sivas

Efendim gittiğimiz yerlerde bir başlangıç yemeği yazmak adettendir. Bu sefer Sivas bizi çağırdı ve biz de bu davete icabet ettik. Ancak her şehrin bir yeme-içme anahtarı olduğunu bildiğimiz için burada da bu anahtarın sahibinin Mis Kebap olduğunu biliyorduk. Zira her fani Sivaslı ve diğer bir sürü arkadaş bu konuda bizi bilgilendirmişti. Biz de soluğu Mis Kebap‘ta aldık. Aldığımız soluğu da onun dillere destan olmuş dönerinde verdik. Şükür!

Sivaslı şikemperver abi ve ablalarımız bize öğleden sonra 15:00-16:00’ya kalma dediler ve biz de biat ettik. Cumhuriyet Üniversitesinde ilim irfan işlerimizi hallettikten hemen sonra kendimizi yeme-içme mesaimize verdik ve saat 14:00 sularında Mis Kebap‘ın önündeydik.

Aman da önündeki arabaları görmeyin. Çift sıra şerit halinde park etmişler. Yer bulmak neredeyse imkansız.

Kapıdan girdiğimiz anda hemen solda hummalı bir çalışma halindeki pembiş pembiş giyinmiş şirinler benzeri amcaları ve dayıları ve akabinde onların arasından yazıya konu olan başsolist döneri gördük.

mis-kebap-doner-sivas-03

Mis Kebap’ın dar bir girişi var ama dikey halde içeriye doğru epeyce geniş bir salona sahip. Bize bu açıdan Gaziantep’teki Küşlemeci Halil Usta‘yı hatırlattı. İçerisi tıklım tıklım dönersever ile dolu. Ha bir de havuç dilimi şeklindeki baklavasever ile dolu. Çünkü o da efsane olmuş.

Yalnız nasıl bir çalışma var görmeniz lazım. 3 amico döner ile ilgileniyor. Kimi dışarıdan fırından gelen uzun ince yumiş tırnaklı pideleri yağlansın diye ızgaraya gönderiyor. Tezgahın başında dışarı tarafta mekanın sahibi olan iki kardeşten biri olan hacı Mevlüt var. O da ha babam dürüm yapıyor, paket hazırlıyor. Görseniz patron değil çalışan dersiniz ama bir durumu olduğu da belli yani. Sert biraz. Ciddi. İşinin başında. Dikkatli. “Hataya yer yok!” şeklinde bir çalışma sergiliyor. Malum insanlar döner bekler ve döner ciddi bir iştir.

mis-kebap-doner-sivas-02

Hal böyleyken garsonlar vızır vızır. Döneri yiyenlerin ise içi cızır cızır. Çünkü bu döner dedikleri kadar başarılı beyler! Bir kere çevre besi hayvanlarından nispeten yağsız dana eti ile yapılıyor. Lezzeti yerinde. Bu açıdan da İstanbul’daki Zümrüt Büfe Döneri‘ni hatırlattı bize. Yanına da on numara bir ayran çektin mi “Oh Mis Kebap!

Şimdi bu işler nasıl başarılı oluyor diye soranlara söylüyoruz. Mevlüt ve Mehmet Aksoy kardeşler. Tam 27 yıldır bu işin başındalar. İşin inceliklerini babalarından öğrenmişler. Babanın da yemek tezgahını işin içine katacak olursak toplam 50 yıl yapıyor.

Yani alın teriyle ve sebatla her yıl birer tuğla eklenerek bu şan ve şöhrete ulaşılmış. Maalesef armut pişip öyle kolayca ağıza düşmüyor sevgili okur. Ama oldu mu da tam oluyor!

Evet. Bu ilk yazımızla Sivas’a “Merhaba!” demiş olduk. Bunun için Cenab-ı Hakka şükranlarımızı sunuyoruz.

Teşekkürler Mis Kebap. Teşekkürler Mehmet ve Mevlüt Aksoy abiler. Teşekkürler pembiş pembiş giyinmiş hararetle çalışan döner ve ızgara ustaları.

Sivas’ı daha anlamlı bir yer haline getirdiğiniz için hepinize teşekkürler…

mis-kebap-sivas-04

Mis Kebap
Mevlana Mah. Rahmi Günay Cad. No:8 Sivas
Tel: 0346 2235244Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “Sivas’ta Döner Nerede Yenir? Mis Kebap, Sivas

  • Tadı damakta kalan bir lezzet. Memleket dendiğinde aklıma ilk gelen mekan :) Dönmeden mutlaka Sivas köftesinide denemelisiniz. Başka köftelere benzemez :)

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir