Genel Yemekler

Kağıtta Pastırma Nedir?

Kağıtta pastırma, hazırlanışı oldukça kolay, yemesi gerçekten bir olay olan Kayseri’nin meşhur bir lezzet harikasıdır. Özellikle mantı siparişinden evvel altlık ve iştah açıcı olarak sunulur. Bursa Mudanya’da da meşhur olduğu bilinmektedir.

Hazırlanışı çok pratiktir. Tercihen antrikot pastırmadan yapılır. Yağlı kağıt veya alüminyum folyoya sırasıyla domates, maydanoz, biber, (biberin acı olması hoş olur) limon dilimleri (kabuğu soyulmuş), pastırma, domates, maydanoz, biber ve tereyağı konulur ve folyonun ağzı kapatılır. İster fırında ister tavada yaklaşık 10 dk. kadar pişirilir ve afiyetle yenir.

Önemli olan pastırmaları kurutmadan sulu ve folyoyu açınca buharı üzerinde tütecek bir şekilde pişirilip servis edilmesidir.

Sonuç olarak ortaya sulu ve ekmek banılır bir pastırma yemeği çıkmış olur. Bu açıdan Kağıtta Dil ile de benzerlik gösterir.

Rakı sofralarına iyi bir mezedir ama rakı sofrası olmasa da on numara beş yıldız bir yemektir.

 

*Kağıtta Pastırma hakkında sizin de ekleyeceğiniz bilgiler ya da nerede yenebileceğine dair bilginiz varsa lütfen yorum kısmına yazarak bu yazıya katkıda bulunun.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir