KöfteSivas

Sivas’ta Köfte Nerede Yenir? Köfteci Kirli Ahmet Usta, Toptancılar Sitesi, Sivas

Bir restoran için elbette “Kirli” ismi biraz talihsiz olmuş. Ama başka bir taraftan bakacak olursak da bir o kadar da ilgi çekici bir durum bu. Öyle ya da böyle Kirli Ahmet dedesinden, babasına, oradan da kendine uzanan el ile bugün “Sivas Köftesi” diye isimlendirilen köftelerini seri imalata taşımayı başarmış, kuvvetli hikayesi olan bir girişimci. Muhtemelen çağrıldığı ismi seri imalata geçince marka konumlandırması açısından epey bir düşünmüştür, ama olsun. Bizce düşünmemeli. Hatta bilakis onu kullanmalı.

Kirli Ahmet’in köftesi kirli değil elbette. Tıpkı ucuz saat denilince karşımıza, ucuz saatlerin çıkmaması gibi, burada da köftenin Versace’si ya da Rolex’ini bulacağınıza garanti veriyoruz.

Bir kere Sivas köftesi gerçekten karakteristik bir köfte. Küçültülmüş frizbi gibi. İnce. Ama genişçene. Sanki eline alsan minik bir fiske ile karşındaki arkadaşının ağzına doğru fırlatmak isteyeceksin. O derece! Sonrasında hani evde kıyma kavururuz ya. (Biz kavurur ve yeriz valla, hem de sek!) Hah, işte tam anlamıyla kişide kıyma kavruğunun köfte versiyonunu yiyormuşsunuz duygusunu uyandırıyor. Yoğunlaşmış kıyma kavruğu lezzeti. Üstelik iyisinden…

Kirli Ahmet Sivas

Zaten köftede ekmek yok. Sinirsiz duble çekilmiş kıyma ve tuz var. Bu kadar! Peki öyleyse harçsız köfte nasıl dağılmıyor derseniz, o da işin sırrı işte. En nihayetinde Sivas köftemiz lezzetli ve sulu. Kirli Ahmet’in restoranı ise kocaman bir salon. Sanayi içerisinde olması bizce Köfteci Ahmet’i kirli yapan noktalardan bir diğeri. Herkese önlüğünün kirli olmasından ötürü bu ismi aldığını söylüyor ama böyle söylevlere hiç gerek yok. Bizce küçükken Ahmet Usta’ya bir mübarek zat bu ismi vermiş. Pek de iyi yapmış…

Bir gözümüz ızgaradaki köftelerdeyken dikkatimizi ızgaranın hemen yanındaki tepsi üzerinde asker gibi dizilmiş tırnaklı pideler/köz biberler çekiyor. İnanın böylesine güzel bir kontrastı her yerde bulamazsınız.

Kirli Ahmet, Sivas

Eh, yani belli ki Ahmet Usta işini biliyor. Şimdilerde oğulları mekanların başında ve Ahmet Usta’nın Sivas köftesini öncelikle tüm Türkiye’ye ulaştırmak gayretindeler. Bu güzel bir vizyon tabii. Ama meşakkatli bir süreç de aynı zamanda. Yine de neden olmasın? Sadece dikkatli olmak lazım. Gerekli altyapıyı hazırladıktan sonra genişlemenin doğal olması en önemli büyüme unsuru bizce.

Sivas’ta Etli Ekmek Döktürmek ve Kelle Kırdırmak‘tan sonra yapmanız gereken bir diğer şey de Kirli Ahmet Usta’nın Sivas köftesini yemek.

Böylece Harbiyiyorum‘un da Sivas yeme-içme rehberi dosyasını kapatmış oluyoruz.

Hep kirli kal Ahmet Usta, çünkü kirlenmek güzeldir.

Hoşçakal Sivas. Sana olan görevimizi yerine getirmiş olduk. Bundan sonrasını artık yazdığımız restoranlar düşünsün.

Sivas'ta Köfte Nerede Yenir? Kirli Ahmet Usta

Köfteci Kirli Ahmet Usta
Toptancılar Sitesi. 20. Blok. D.44 Merkez Sivas
Tel: 0346 2261630Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Sivas’ta Köfte Nerede Yenir? Köfteci Kirli Ahmet Usta, Toptancılar Sitesi, Sivas

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir