BeşiktaşDöner

Sizin İçin Harbi Yedik: Parça Döner, Beşiktaş’ta İyi Et Döner, Beşiktaş

Toplum olarak döner sevdiğimiz inkar edilemez. Bu topraklar az döner ustası yetiştirmedi. Biz de yaprak yaprak kesilen iyi döner gördük mü dayanamıyoruz. Geçtiğimiz günlerde de Beşiktaş’ta Beşiktaş Caddesi üzerinde (Deniz Müzesi’nin hemen karşısı, Taksim dolmuşlarının kalktığı yer) iki katlı bir dönerciye gözümüze ilişti: Parça Döner. Normalde o cadde çok hareketlidir ve herkes ya oradan otobüse, taksiye, dolmuşa binip bir yerlere gider, ya da Beşiktaş’ta bir yerlere dağılır. Ya da hemen önündeki ışıklardan karşıdan karşıya geçerek şehir hatları vapurlarına ulaşır.

Lakin Parça Döner’le ilk karşılaştığımızda önünde bir yoğunluk olduğunu fark ettik. Bir maç günüydü ve burada birçok Beşiktaş taraftarının toplaştığını ve kapısının hemen önünde ayakta döner yediğini görünce mekan ilgimizi çekti. Sonraki günlerde de gidip mönüsüne ne var ne yoksa yaptırıp sizin için yedik ve fotoğrafladık.

Parça Döner dışarıdan alelade bir dönerciymiş gibi görülebilir, ama kendilerinin hazırladıkları döneri ve yanında kendi yapımları açık (ama aynı zamanda şişeledikleri) ayranları ile bizim bolca takdirimizi topladı. Ayrıca yurt dışından ithal ettiği güllü limonatası ise bizi burası ile ilgili şaşırtan bir diğer detay oldu.

Bu arada belirtmeden geçmeyelim. Parça döner her ne kadar bir döner büfesi gibi görünse de iki katlı bir yer. Hemen girişte önüne atılmış olan masaların dışında üst katlarda aile salonları da mevcut. Ayrıca adrese sipariş de verebiliyorsunuz.

Biz sözü daha fazla uzatmayalım; buyrunuz aşağıda görselleri ve yorumlarımızla birlikte Parça Döner mönüsündeki yemekler ve et döner güzellemeleri.

Mercimek Çorbası

Dilerseniz mönüdeki çorba ile başlayalım. Midemiz ısınsın. Döner ve çeşitlerine yer açılsın…

Tabakta Sek Porsiyon Döner

Efendim işte bu bizim genelde döner yeme tercihimiz. Döneri tabakta sek severiz. Yanına da mümkünse açık ayran oldu mu deymeyin keyfimize. Parça Döner’de et dönerinizi 100, 150, 200 ve hatta yarım kilo ve bir kilo şeklinde sipariş edebilir ve bizim gibi yaprakların ucundan tuta tuta lüpletebilirsiniz. (Fotoğraftaki 150 gram)

Pilav Üstü Döner

Bir dönerci klasiği. Etinin yanına karbonhidrat takviyesi isteyenler için Parça Döner’de pilav üstü döner de mevcut. Yine aynı şekilde dönerinizin miktarını pilav üstü döner siparişiniz için de belirtebilirsiniz. (Kendi üretim ayranlarının şişesinin güzelliğine dikkat lütfen. Açık ayran içiyorsunuz ve kapalı ayran gibi size sunuluyor.)

Beğendi Yatağında Döner

Bu da farklı tatların peşinde olanlar için marjinal bir çalışma olmuş. “Pilav üstü döner çok yedim bir de patlıcan yatağında et döner alayım.” diyenlerdenseniz buyrunuz Beğendili Döner.

İskender Kebap

İskender Kebap ülkemizin en az döner kadar fenomen yemeklerinden biri. Daha otantik sunumuyla tereyağlı, domates soslu ve yoğurtlu daha mukavvi bir tabak istiyorum diyorsanız işte bu da Parça Döner’in  İskender sunumu. (Hatta geçen gün İskenderine Instagram hesabımızda bir video yaptık. Buyrunuz buradan izleyebilirsiniz.)

Ekmek Arası Döner

Bir döner büfesinde yiyebileceğiniz en klasik ve en çok tercih edilen çeşitlerden biri. İçine full nevale isterseniz kızarmış patates, kızarmış biber, kızarmış kırmızı biber ve domates ekleyerek veriyorlar. Arkadaki güllü limonatayı kesin lütfen! (Yazının başında bahsettiğimiz ithal limonata buydu işte. Kendi ithalatları. Deneyin. Çok farklı.)

Pide Arası Döner

Ankara’da bu  yuvarlak ekmeğe Gobit derler. İstanbul’da biz pide diyoruz. Ekmek arası mı, pide arası mı diyecek olursanız bizim tercihimiz her zaman pide arasında yana. Nedeni ekmeğin daha yumuşak olması, ete daha kolay ulaşabilmemiz ve üstüne bir tane daha aynısından rahatlıkla söyleyebilmemiz :)

Tatlı Ekmek Arası Döner

İşte bu da beğendi yatağında döner gibi farklı bir deneme olmuş. Klasik ekmeklerden sıkılanlar için buyrunuz pastane ekmeği diyebileceğimiz özel bir ekmek. Daha tatlı nüanslara sahip bu ekmek ile et döneri denemek isterseniz Parça Döner yetkililerine bunu belirtmeniz yeterli.

Döner Buritto

Parça Döner görebileceğiniz gibi gerçekten inovatif bir döner büfesi. Buyrunuz bu da Meksika mutfağının burittosu ile bizim dönerimizin kucaklaştığı bir versiyon. Döner Buritto. İçinde döner, bildiğimiz nevaleler ve bir buittoyu buritto yapan pilav var. Ayrıca mekanın kendine özel acı bir gurme sosu var. İşin içine o da girince Meksika mutfağı acısı da yakalanmış oluyor. (Sosu görebilesiniz diye tabakta yanına da eklettik) Elbette çok doyurucu…

Dürüm Döner

Tabakta sek döner yemezsek eğer dürüm döner her zaman ikinci tercihimizdir. Etin tadını daha fazla almak isteyenler için dürüm döner vazgeçilmez bir klasik.

Sütlaç

Eğer tatlıya yeriniz kaldıysa Parça Döner’de sütlaç da var. Yanına da çayınızı söylediniz mi işlem tamamdır.

Güveçte Manda Yoğurdu

Bunu da belirtmeden geçmek olmazdı. Burada güveçte manda yoğurdu var. Porsiyon dönerinizin yanına çok da güzel eşlik edebilir.

Evet, bu kadar. Gidip de yiyenlere şimdiden afiyet olsun! Biz de size neredeyse tüm mönüyü bu sayede göstermiş olduk. İsterseniz bu yazıyı açıp dilediğinizi garsonlara sipariş etmekten çekinmeyin.

Parça Döner
Sinanpaşa Mahallesi, No:, Beşiktaş Cd. No:25, 34353 Beşiktaş/İstanbul
Tel: (0212) 327 00 90

Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

One thought on “Sizin İçin Harbi Yedik: Parça Döner, Beşiktaş’ta İyi Et Döner, Beşiktaş

  • GOKHAN

    ekmek arası dönerin içinde patates olmaz. soğan olur domates olur. 1980-1995 yılları arasında gedikpaşa da (beyazıt) uğrayıp çalışıp vb… orada döneri dibekli cami sokak ta yemediğiniz ise hiç döner hakkında paylaşım yapmayınız

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir