Genel Yemeklerİstanbul

Sizin İçin Harbi Yedik: Sarı Karavan ile Sarı Lezzetler

Sarı Karavan ile Sarı Lezzetler Şenliği

Belki farketmişsinizdir; Nisan ayının başlangıcı ile birlikte İstanbul’da çeşitli restoranlarda masaların üzerinde “Sarı Karavan ile Sarı Lezzetler” isimli menüler yer almakta. Her restoranın kendi  spesiyalleri arasında özel menülerden oluşan Sarı Lezzetler, konsepti aslında tamamen bizleri yaz aylarına hazırlamak için hafif menüler olarak tasarlanmış lezzetlerden oluşuyor.

Biz de Sarı Karavan‘ın çağrısına uyanlar kervanına katılalım dedik ve şehirde Sarı Lezzetler’in izini sürmeye başladık. Toplam 25 adet restoran ve cafede geçen Sarı Lezzet noktalarından üçünü ziyaret ettik ve sunulan menülerin hepsini denedik.

elma-pub-besiktas-sari-karavan-sari-lezzetler

Birinci Durağımız: Elma Cafe&Pub, Çarşı, Beşiktaş

Çarşılıların tüm İnönü müsabakalarına başlangıç yeri olan ve kutsal kartal heykelinin hemen sol arka kanat çarprazında bulunan Elma Pub‘a yağmurlu bir günde kendimizi attık ve masalarda duran Sarı Lezzetler menülerine yapıştık. Menüde bulunan Etli Wrap, Tavuklu Wrap ve King İtalyan Pizza arasından Etli Wrap (30TL) ve King İtalyan Pizza (35TL) tercihlerimizi yaptık ve yanına da eşlikçi olarak bir Shiraz-Öküzgözü kupajı söyledik. (Şişeyi bırak dersen 70 TL)

Son derece yumuşak içimli, taneni hafif ve daha çok aroması baskın bu şarap ile hem pizzamız hem de muhabbetimiz daha da keyifli bir hale geldi. Etli Wrap için kesin bir şey diyemesek de pizzaya şarap gerçekten güzel eşlikçi oluyor. Bir de pizzanın herkes tarafından paylaşılabilmesi de cabası.

peynir-tabagi-zurich-pub-sari-karavan-sari-lezzetler

Adres: Sinanpaşa Mahallesi, Köyiçi Caddesi, Leşker Sokak, No 1, Beşiktaş, İstanbul
Tel: 0212 2613634

İkinci Durağımız: Zurich Pub, Kadıköy

Efendim burada dumanı ve cozurtusu üstünde bir “Et ve Tavuk Fajita” (Bir kadeh şarap dahil 35 TL) yedik ki, aklımıza geldikçe çıldırıyoruz. (Şahsen şu yazı biter bitmez kalkıp bir daha yemek için gideceğim) Şefin gerçekten ellerine sağlık. Hem tavuk, hem et o kadar güzel marine edilip kızartılmış ki kendimizden geçtik. Fajita’sı bahane etler gerçekten şahane diyoruz. Aşağıda Vine kanalımızdaki videosunu izleyebilirsiniz. Ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız. (Not: Sesi mutlaka açın!)

https://vine.co/v/emlMUUYZZMe

Ayrıca bir tane de “Şarap Dostu Peynir Tabağı” sipariş ettik. (Bir kadeh şarap dahil 30 TL) İçinde kuvvetli peynirlerin olduğunu görünce taneni kuvvetli bir kırmızı olsun dedik ve yanına Merlot ve Kalecik Karası kupajı söyledik. Madem peynirler şarap dostuymuş öyleyse acıma doldur Sebastian :)

Adres: Kadıköy Merkez Mahallesi, Sakızgülü Sokak, No 9/A, Kadıköy, İstanbul
Tel: 0216 4493355

chocolate-bakirkoy-peynir-tabagi-sarap-sari-lezzetler

Üçüncü Durağımız: Chocolate, Capacity AVM, Bakırköy

Capacity AVM’nin nefes alan mekanı Chocolate‘da Sarı Lezzetler menüsünü bu sefer iddaaya ederek gittik ve tabii ki ben kazandım; çünkü “Peynir Tabağı” vardı. Diğer yerlerin aksine Chocolate, Sarı Lezzetler için tek bir peynir tadım menüsü hazırlamış ve bunu ister 2 kadeh şarap (45 TL) ya da tek şişe şarap (75 TL) işe eşleştirmiş.

Kesinlikle fiyatı çok uygun bir menü. Özellikle bu menüyü çalışan kadınların çok tercih edeceğini düşünüyoruz.

Ortaya gelen peynir tabağında kuru inciri ve kayısıyı bol görünce bu sefer Elma Pub‘da pizza ile birlikte söylediğimiz gibi Shiraz-Öküzgözü kupajı söyledik. Böylece öğlen vakti oturduğumuz şarap/peynir keyfimizi daha da neşeli bir hale getirdik.

Adres: Capacity AVM, Kat Zemin, Ataköy 1. Kısım Mahallesi, Fişekhane Caddesi, No 7, Bakırköy, İstanbul
Tel: 0212 5598300

Şehrin tam 25 yerinde devam etmekte olan yazın müjdecisi Sarı Lezzetler menülerini hangi restoranlarda bulabileceğiniz hakkında detaylı bilgiyi buradan bulabilirsiniz.

Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir