Genel Yemekler

Smoothie Nedir?

Smoothie Nedir?

Alkolsüz meyve kokteyllerinin parçalanmış buz ile karışımıdır. Yoğun bir karışım olduğu için doyurucu özelliğe sahiptir. Önemli özelliği katı ile sıvı arasında yoğun kıvamda olması ve kararında karıştırılmasıdır. Fazla blend edildiği zaman meyve suyuna döner.

Her ne kadar son zamanlarda marketlerde içeceklerin bulunduğu dolabın içerisinde gazlı içeceklerin, meyve sularının yanında duran afilli bir isme sahip janjanlı kutularda ki içecek çeşidi olarak bilinse de esas ev ortamında kuvvetli bir blender ya da mikser ile hazırlanır. Peki nedir onu diğerlerinden havalı yapan, sadece ismi mi yoksa lezzeti mi?

Aynı zamanda İngilizcede güler yüzlü ve ikiyüzlü anlamına da gelen bu içeceğin yüzümüzü güldürdüğü doğrudur. Görüntüsü milk shake kıvamındadır. Ama içerisinde “milk-süt” olması zorunluluğu yoktur. İçimi de “Smooth – Pürüssüz” dür. Smoothie ismi de aslında buradan gelmektedir. Yani Smoothie= pürüssüz bir karışım.

İçerisinde meyve ve isteğe göre sebzeleri barındırdığından arındırıcı ve besleyicidir. Zaten sağlıklı beslenmeye kendini adamış insanların ya da sporcuların detoks yapmak amacıyla kullandıkları favori içecekler arasındadır.

Uzmanların hem fikir olduğu görüşlerden biri de lifli gıdaları bolca tüketmektir. Bu taktiği smoothielerinizi hazırlarken kullandığınız besin maddelerinin özelliklerine göre ayarlayarak tokluk sınırınızı biraz da olsa çizebilirsiniz. Mesela avokado, kivi bunun için eşsiz seçeneklerdendir. Sebze olarak da ıspanak, pazı, pancar gibi dilediğiniz sebzeyi kullanabilirsiniz. Yok ben sadece ferahlayarak farklı bir tada erişmek istiyorum derseniz de badem sütü, yeşil çay, kakao ve keten tohumunu da listenize eklemenizi tavsiye ederiz.

Önemli başka bir detay ise meyvelerin de şeker içermesidir. Fazla kaçırırsanız Smoothie’nin iki yüzlü özelliği ile tanışabilirsiniz. En iyisi siz azı karar, çoğu zarar diyerek çizgiyi fazla geçmeyin.

Smoothie Nasıl Yapılır?

Smoothie yapımında size bir blendır, muz, çilek, kivi gibi çeşitli meyveler ve irili ufaklı buz parçaları eşlik edecektir. Tek yapmanız gereken şey meyveleri güzelce yıkayıp bıçakla uygun boyutlarda kesmek. Daha sonra meyveleri ve yoldaşlarını buz parçaları ile birlikte kuvvetli bir blendıra göndermek. Ama öncesinde sıvı malzemeler varsa ilk olarak bunları blendıra dökmelisiniz. Robotun yaptıklarını gördüğünüzde siz de çok seveceksiniz.

Aşağıda “Muzlu ve cevizli smoothie”nin nasıl yapıldığına dair bir video da ekledik. Afiyet olsun.

*Smoothie hakkında sizin de ekleyeceğiniz bilgiler ya da en iyisi nerede içilebileceğine dair görüşleriniz varsa lütfen yorum kısmına yazarak bu yazıya katkıda bulunun.

Görsel: Yemekgezisi.com

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir