AhtapotMuğla

Akyarlar’da Ahtapot Izgara Nerede Yenir? Mehtap Balık Restaurant, Bodrum, Muğla

Bodrum yarım adasının en güzel koylarından biri olan Akyarlar‘da insanın ruhunu neşelendiren Begonville’ler, İstanköy -nam-ı diğer Kos- ve bolca deniz manzarası arasında huzur dolu bir mekan Mehtap Restaurant.

Hayatta planlanıp kurulan restoranlar vardır, bir de içerisinde hali hazırda yemek pişirilirken üzerine giydirilen restoranlar vardır. İşte burası da öyle bir yer. Biz de gittiğimizde bu muazzam çevresel allegori karşısında şaşkınlık yaşarken restoranın ta 1986 yılından beri İdris bey tarafından aile işletmesi olarak yönetildiğini duyunca hayretler içinde kaldık. Dile kolay 30 yıl. Bodrum’da koca bir ömür…

Hal böyle olunca insanın lezzetlerden beklentisi de epey fazla oluyor tabii.

Kısa özet geçecek olursak; “Sadece mezeni ye, rakını iç, hülyalara dal ve kalk!” öyle bir mekan. Ama iyi ki büyüklerimiz bize burada ahtapot önermişler. Lakin son yıllarda yediğimiz en güzel ahtapot ızgarayı midemize indirdiğimizde buna sadece biz değil tüm Akyarlar ahalisi şahit oldu. Son yıllarda “Umami“diye bir yeni beşinci tat muhabbeti varya hani. Halt etmiş!

Meze Çeşitler, Mehtap Restaurant, Akyarlar, Bodrum

Bize kalsa masamıza gelen tüm patlıcan mezelerini yiyip kalkacaktık. Çünkü hepsi çok feci “Umami”ydi. Üstelik ortam da muhteşemdi. Bir de mezeler arasında Kabak Çiçeği Dolması ve Levrek Marin gibi bizim umamilerimizi tavan yaptıran lezzetler falan da vardı. Ama iştah dolu nefsimiz umamiyi falan takmadığı için önce haşlanmış sonrasında da ızgarada karamelize edilmiş ahtapotu insafsızca sonuna kadar arzuladı. Zaten yemeğe meraklı birinin aklına birşeyi bir kere sokun, sonrasında çektiği çileyi gözlerinizle görün.

Şimdi böyle bir manzarada ve bunca keyifli lezzetin arasında insanın en çok ihtiyaç duyduğu şey muhabbet için bu anı  paylaşacağı dostlarının yanında olmasıdır sevgili okuyucu! Bu yüzden bu üçlemeyi tamamlayıp, restoranın tecrübesini de arkanıza aldınız mı o gece Akyarlar’dan dönmeyin zaten.

Ama biz döndük. Maalesef, döndük. Ama aklımız Mehtap Restaurant‘ta ve İdris beyin beyefendiliğinde kaldı. Kesinlikle bir sonraki ziyaretimizde yine buraya uğrayacağız dedik. Ama bakalaım Allah o günleri tekrar gösterecek mi? Ah Ahtapot Izgara ah! Sen nelere kadirsin.

Mehtap Restaurant, Bodrum Akyarlar

Allah’tan Mehtap Restaurant yaz-kış açık. Deniz kenarındaki masaların hemen yanındaki tahta korkuluklar ise bize 80’li yılları anımsattı. Mekanın yazın 190, kışın 100 kişilik kapasiteye sahip olduğunu söyledi İdris bey. Her mevsimde ahtapot olmaz tabii ama burada ne yesek umami olacakmışız gibi bir hisse kapılmadık desek yalan olur.

Lahmacunu 100 TL olan Bodrum’dan korkanlar için söyleyelim; fiyatlar Bodrum Gümüşlük’teki mekanlara göre yarı yarıya. Korkmayın! Üstelik Bodrum’un en bozulmamış mekanlarından biri burası. Gümüşlükteki tüm artist balıkçılara 10 basar. O derece samimi.

Hasılı Akyarlar bir güzel, Mehtap Restaurant ayrı bir güzel, İdris abi ise “insan” gibi bir insan.

Ey Umami sen kim oluyorsun da… Haha! Neyse.

Gidenleriniz bizden Mehtap Restaurant ve İdris abiye çok selam götürsün.

Ayrıca umami verenleriniz çok olsun sevgili dostlar.

Mehtap Restaurant, Akyarlar, Bodrum

Mehtap Restaurant
Liman Cad.No:4/A Akyarlar, 48400 Bodrum
Tel: 0252 393 6148Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

3 thoughts on “Akyarlar’da Ahtapot Izgara Nerede Yenir? Mehtap Balık Restaurant, Bodrum, Muğla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir