Genel Yemekler

Söğürme Nedir?

Söğürme, Güneydoğu Anadolu kökenli bir patlıcan yemeğidir. Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde et ile yapılan ve söğürme olarak anılan bir yemek daha vardır ancak bu isim ilk olarak patlıcan yemeği için kullanılmıştır. Yapılışı: Patlıcanlar odun ateşinde közlenmeye bırakılır. İyice közlenen patlıcanlar ateşten alınır ve kabukları soyulur. Üzerinde tereyağı eritilir ve bir diş sarımsak dövülerek patlıcanla karıştırılır.

Bazı versiyonlarında içine domates, biber ve soğan da konulur ve patlıcanla karıştırılır. Ancak basitçe közlenmiş patlıcanın ezilmiş halidir. Çoğu zaman Ali Nazik yemeği ile de karıştırılır.

Patlıcan mevsiminde özellikle Gaziantep’te lahmacun içine nevale niyetine sarılarak yenir. Hatta lahmacun içine sarılan söğürme lahmacundan tabağa aktığı için buna halk arasında sıçırtma da derler. Gaziantep İmam Çağdaş’ta patlıcan mevsiminde giderseniz, lahmacununuzu söğürme şeklinde yiyebilirsiniz.

*Söğürme hakkında sizin de ekleyeceğiniz bilgiler varsa lütfen yorum kısmına yazarak bu yazıya katkıda bulunun.

Şef Özer

1980 doğumlu bir Karadenizli. Yemek yapmak en büyük tutkularından biri. Part-time şef full-time E-ticaret yöneticisi... Sucuk sever...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir