Genel YemeklerMuğla

Türkiye’de En Ucuz Yemek Nerede Yenir? Yiğit Lokantası, Hacı’nın Yeri, Marmaris, Muğla

Şimdi bu başlığı atmamızın ciddi bir sebebi var. Sekiz yıldır Türkiye’de yüzlerce lokanta gezdik. Birçok ilde ve şehirde yemek yedik, yörsele lezzetleri tattık. Lakin biz daha önce böyle bir lokantaya hiç denk gelmedik. Neden mi? Çünkü bu lokanta yıllardır üst üste koyarak oluşturduğumuz yeme-içme ile ilgili algımızı bozdu. Kafamızdaki bütün lokanta/restoran senaryolarını tekrar ele almamıza neden oldu. Tüm değer yargılarımızı alt üst etti. Mekanın ismi: Yiğit Lokantası, Hacı’nın Yeri. Lokasyon: Marmaris Merkez. İskender Kebap’ın porsiyon fiyatı: 4 TL. 1,5  porsiyon 6 TL. 3 kap yemek 5 TL. (Yıl 2017 Mayıs, Amerikan Doları 3,58 TL)

Bu yazının tarihi bir yazı ve bizim için de bir mihenk taşı olduğunu söyleyebiliriz. Mekan bir misyon üstlenmiş, bir hayır hasenat kurumuna bağlı olmuş, bilmediğimiz bir düzenekte binlerce bilinmeyen arasında yolunu buluyor olabilir ama fiyat politikası, yemeklerinin kalitesi, insanların bu mekana ilgisi ve yarattığı algı ile ne olursa olsun sosyolojik açıdan tez konusu olması gereken, haber değeri taşıyan bir lokanta. Çünkü şu anda yeme-içme sektöründe bütün doğru bildiğimiz fiyat politikalarını yerle bir ediyor. Paraya, emeğe, lezzete ve insanlığa herkesten farklı bir söz söylüyor. Biz hayatımız boyunca böyle bir “Anti-Kapitalist” restoran görmedik. (Bir benzeri olsa olsa Büyük Millet Meclisi restoranı olabilir. Yani öyle duyuyoruz. ) Dolayısıyla bu mekanın işletmeciliğinin, yönteminin, ahilik geleneğinin ve dahi her türlü yaklaşımının incelenip örnek alınması gerektiğini düşünüyoruz.

Öncelikle şunu belirtelim. Burası çok özel bir yer. Öğlen vakti yemeğe gittiğimizde bir sürü insan sıraya girmiş halde, tepsilerini alıp günlük taze ev yemeklerini seçiyordu. İnsanlar daha çok esnaf ve halk. Lokantada gözüme ilk değişik gelen şey insanların sıraya girdiği alanın dükkanın camının hemen önünde olması ve o alandaki dar boşluğun bir başkasının yanından geçmesine olanak tanımaması. Tasarım yaklaşımı anlamında bile üzerine farklı kafa çalıştırıldığı belli olan Marmaris Yiğit Lokantası’nda ev yemekleri servis edilen alanın haricinde üç farklı istasyona daha sahip. Bunlar; döner/iskender büfesi, pide fırını ve çay ocağı. Her istasyondan çıkan ürünün ödemesini kendisine yapıyorsunuz. Bu anlamda da farklı bir sistemin işlediğini görebiliyorsunuz. Gelelim esas konuya…

Yiğit Lokantası, Hacı’nın Yeri inanılamayacak ölçüde ucuz bir lokanta. Ancak “ucuz” kelimesi zihninizde “kalitesiz” kelimesine eşleşmesin! Şöyle izah edelim. 3 kap yemek 5 TL. İskender 4 TL, pideler (kır pidesi değil) 4 TL. İlk kez Instagram hikayelerinde mekanı ve fiyatlarını paylaştığımızda insanlardan mesaj yağdı. Bir porsiyon İskender’in fotoğrafını paylaşıp da 4 TL yazınca herkes ilk olarak “Ne eti? Eşek eti mi? At eti mi?” diye sordu. Eh tabi, büyükşehirlerdeki İskender Kebap fiyatları malum 20-30 TL arasında değiştiği için 4 TL yazınca insanlar şaşırdı. 1,5 İskender burada 6 TL. Porsiyonlar gayet doyurucu ve oldukça lezzetli. Üç kişi 12 TL’ye üç porsiyon gayet doyurucu İskender yedik, üstüne de tadalım diye ev yemeklerinden aldık. Hepsi de çok başarılıydı. Hani fiyat/performans derler ya, işte o burada tavan yapıyor! Yalnız her şey peşin. Restoranda kredi kartı geçmiyor.

Dahası var. Çalışanlar gayet güler yüzlü ve mutlu. Hizmet bildiğimiz birçok lokantaya göre çok üst sırada. Söylenen o ki burası günde 3000 kişiye yemek sunuyormuş. Lokantanın sahibi ile tanışmadım ama “Kimsenin verdiği parada gözü kalmasın!” diye böyle bir fiyat politikası uyguluyormuş. Zaten yediğiniz yemekten sonra  sonra ödediğiniz bedel üzerine ancak dua edebiliyorsunuz. Net bir bilgi alamasak da tahmini 20 yıldan uzunca bir zamandır da Marmaris’te Sanayi içinde aynı yerde hizmet etmeye devam ediyor.

Lokanta %100 bir pirin elinde, yada pirden el almış. Her türlü Allah razı olsun. Çünkü şu anda Türkiye’de birçok restoran sahibine farkında olmadan yaşam suyunu burası sağlıyor. Gidin pirinizi selamlayın. Saygıda kusur etmeyin. Eleştirmeden önce, anlamaya çalışın. Özellikle sektörün içindeyseniz burası bütün maliyet analizlerinizi alt-üst edebilir, muhtemelen bu da sizi gerebilir. Eh, piranın da göstergelerinden biri bu. Sizi sıkıştırıp, germek.

[wdi_feed id=”1″]

Ey yemek meraklısı fani insan! Eğer Yiğit Lokantası’na gidecek olursan bil ki farklı bir yerdesin. Yediğinden de şüphe etme! Çünkü yediğin yemek değil ama esas şüphen seni öldürebilir. Yiğit Lokantası kadar yiğitsen konuş, değilsen sus!

Böyle bir mekanla biz tanıştırmış olan sevgili hocam Peyami Gürel‘e sevgilerimi sunarım.

Vesselam!

Not: Çay 25 kuruş. (2017 Mayıs, $1=3,58 TL)

Hacı’nın Yeri – Yiğit Lokantası
Çamdibi Mh., Ulusal Egemenlik Cd. 12:00AM No:53, 48700 Marmaris/Muğla
Tel: (0252) 412 24 77
Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

5 thoughts on “Türkiye’de En Ucuz Yemek Nerede Yenir? Yiğit Lokantası, Hacı’nın Yeri, Marmaris, Muğla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir