Genel Yemekler

Sriracha Sosu Nedir?

Sriracha Sos Nedir?

Amerika’da üretilen güneşte kurutulmuş kırmızı acı biberlerin sarımsak ve sirke ile karışımından oluşturulan ve her yemeği lezzetlendiren özel bir sos Sriracha sosu.

Amerika’da her ne kadar birçok marka Sriracha sosu üretse de en bilineni Huy Fong‘un üzerinde  horozlu olan ürünüdür. Diğerlerinden daha yoğun kıvamı olmakla birlikte daha kırmızı renktedir.

Daha çok yoğun acılı turşu suyuna benzeyen Sriracha, başlangıçta ağızda yoğun bir sirke ve sarımsak aroması bırakan ve hemen sonrasında da keyifli bir acı ile ağzı neşelendiren, iştahı açan ve metabolizmayı hızlandırıcı bir özelliğe sahiptir.

hemen-satin-al

Çorbada, makarnada, pizzada, sosislide, hamburgerde, ızgarada, karışım soslarda, hatta ve hatta son zamanlarda dondurma ve kokteyllerde bile kullanılana bu lezzetli sos (Srirarcha) kesinlikle yanına iliştiği her yemeği lezzetlendirecek özelliğe sahip. Zaten yeme-içme ehli tarafından da en lezzetli acı soslardan biri olarak adlandırılır.

Son derece bağımlılık yapma özelliğine sahip sosun Huy Fong versiyonu Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde üretilmektedir. Ama Amerika’da benzer özelliklerde Sriracha üreten başka firmalar da vardır.

“Diğer Srirarcha markalarını da USA’de denemiş biri olarak kıvam ve yoğunluk dışında lezzetlerinde çok belirgin bir fark göremedim. Sadece Huy Fong‘un horozlu Sriracha‘sı daha meşhur, daha kırmızı ve Amerika’da ilk kez bu firma tarafından piyasaya sürülmüş.”

1983 yılında uzakdoğu asıllı David Tran tarafından kurulan Huy Fong şu anda efsane bir sos olarak özellike USA’de yaygın olarak tüketilmektedir.

İddia edildiğine göre Huy Fong‘un sosunun sırrı o kadar sırlı ve korunaklıymış ki Pentagon’a bile girip bilgi almak daha kolaymış.

srirarcha-huy-fong-sos-harbiyiyorum-dukkan-banner-01

*Sriracha hakkında sizin de ekleyeceğiniz bilgiler varsa lütfen yorum kısmına yazarak bu yazıya katkıda bulunun.


Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

4 thoughts on “Sriracha Sosu Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir