LahmacunŞişli

Nişantaşı’nda Lahmacun Nerede Yenir? Tatbak, Nişantaşı, Şişli, İstanbul

Arkadaş! Bir yerin sahibi Antepliyse o yerin sahibinden korkmayacaksın! Lakin o yerin sahibinden iyi lahmacun bekleyeceksin. Bizim için de iyi lahmacun demek “Antebi Lahmacun” demek ki o da zaten içinde mübarek “sarımsak”  var demek oluyor.

Eh, hal böyle olunca Nişantaşı gibi güzide semtlerimizden birinde -hatta İstanbul sınırları içerisinde- iyi lahmacun yemek isterseniz elbette “Tatbak” güzel bir tercih olacaktır.

Amerikalı için Big Mac ne kadar vazgeçilmezse bizim için de Lahmacun o kadar vazgeçilmez sayın okur! Bu yüzden bir “Lahmacun Cenneti” olan kafası karışık ülkemde lezzetli lahmacun bulmak da hayli o kadar zor. (Yani ancak İstanbul’da şehir içerisinde sağa sola serpiştirilmiş halde bulabilirsiniz.)

1960 yılında iki üç masa ve küçücük bir dükkanda yola koyulan Tatbak şu anda iki katlı ve 90 kişilik oturma kapasitesine sahip bir mekan. Lahmacunun hamuru incecik. Kıtır. Lakin ortalama lahmacunlara göre büyük ve çarşaf gibi. Yani tek bir lahmacunla bile doyarsınız. İçindeki malzeme kaliteli. Harcı kuvvetli. Pek tabii semt Nişantaşı ve Tatbak da bu kadar meşhur olunca fiyat biraz yüksek. Hatta lahmacuna nevale olacak salata bile ücretli. Ama yine de denemeye değer!

lahmacun-tatbak-nisantasi-01

Eğer mevsimindeyseniz Gaziantep‘te olduğu gibi “Söğürtme” modunda lahmacun yiyebilirsiniz. Bir de üzerine foş diye limon sıktınız mı, oh, sizden iyisi yok! Yanına da özel yapım bir açık ayran aldınız mı kendinizi İbrahim Tatlıses gibi hissetmemeniz için hiç bir neden yok sevgili okur.

Lahmacun‘da belirli bir kaliteyi yakalamak çok zor bir iş değil ama incelikli bir ustalık ve elbatta sebat gerektiriyor. Genelde çoğu mekan sebat konusunda çuvallıyor. Her ne kadar diğer kebapları da ustalıklı ellerden çıkmış olsa da biz Nişantaşı’na gittiğimiz zaman Tatbak‘ı sadece lahmacun ile anarız ve sadece lahmacunu için koşarız.

Herkesin gurme olduğu bir İstanbul’da iyi lahmacun yiyebileceğiniz kaç tane mekan var değil mi sevgili okur?

Herkese afiyetler… U.S.A’den selamlar.

tatbak-lahmacun-nisantasi-03

Tatbak
Teşvikiye Mahallesi, Valikonağı Caddesi, Akkavak Sokak, No 28/A, Şişli, İstanbul
Tel: 0212 2461306Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “Nişantaşı’nda Lahmacun Nerede Yenir? Tatbak, Nişantaşı, Şişli, İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir