Genel Yemekler

Sucuk Hamra Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Mumbar ve Şırdan ile akraba olan Sucuk Hamra Kilis yöresine ait bir sakatat yemeğidir. Tercihen kuzu ve koyunların kalın bağırsakları ile hazırlanır. Hatta kuzu bildiğiniz gibi daha çok süt ile beslendiği için kuzudan yapılanı en makbuldür. 

Kısaca, iyice temizlenen koyun/kuzu bağırsaklarının içlerinin pirinçle doldurulduktan sonra  haşlanması ile yapılan bir yemektir. Kimileri haşlayıp direk sunduğu gibi kimileri de yağda kızartıp o şekilde servis yapar. Bildiğimiz sucukla yakından uzaktan bir alakası yoktur. Belki tek yakınlığı içlik malzemesinin sucukta olduğu gibi bağırsak içerisine doldurulmasıdır.

Sucuk Hamra Hazırlanışı

Koynun kalın bağırsağı iyice temizlenip yıkandıktan sonra ters çevrilip yağı kazınır. Yağ kazındıktan sonra bağırsak tekrar yıkanır. Tuzlanarak yeniden yıkanan bağırsak yeniden yıkanarak süzülür. (Not: Bu işlemi yapmak istemiyorsanız Fatih’teki Kadınlar Pazarı’nda Siirtli kasaplarda kurutulmuş hazır kalın bağırsakları satın alabilirsiniz.)

Daha sonra iç malzemeler bu bağırsakların içerisinde doldurulur. Kimileri bağırsakların içerisine pirinç, kimileri de bulgur koyar. İç malzeme hazırlanış biçimi evden eve, tariften tarife değişir. Doldurulan bağırsakların ağızları iple bağlanır. 

Bu şekilde uçları bağlanan sucuk hamralar tuzlu suda kaynatılarak pişirilir. Süzüldükten sonra haşlanmış biçimde ya da tekrar yağda kızartılıp servis edilir. 

İşte Sucuk Hamra budur. 

Afiyet olsun.

*Yayına giren videolarımızdan haberdar olmak için Harbi Yiyorum Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Kapak Görseli: https://www.metropolhaber.net/kilis-gastronomisiyle-adindan-soz-ettirmek-istiyor/

Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

One thought on “Sucuk Hamra Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir