YEMEK ANSİKLOPEDİSİ

Sumak Nedir? Faydaları Nelerdir?

Dünya’nın bize sunmuş olduğu sağlıklı bitkilerden elde edilen baharatlardan sadece biri olan sumağın faydaları saymakla bitmiyor, sumak aynı zamanda suyu çıkarılarak yemeklere tat vermesi amacıyla yemeklere katılıyor. Bu yönüyle nar ekşisini bize unutturuyor ve yemeklerden alışılagelmişin dışında farklı bir tat almamızı sağlıyor. Peki nedir bu sumak nedir, nasıl bir bitkidir? Hangi yemeklerde kullanılır? Faydaları nelerdir?

Tane Sumak

Sumağın Latince adı Rhus Coriaria’dır. Bizim yöremizde ise “boyacı sumağı” ya da “ahıt” olarakta bilinir. Antep fıstığı familyasındandır, minyon üzüm salkımlarına benzer meyveleri olan kırmızı bodur ağaçlardan elde edilir. En çok Hindistan, Arap yarımdasının kuzeyinde, Anadolu’da ve Kuzey Afrikada yetişir. Sumağın yaprakları yaz aylarında toplanır ve kurumaya bırakılır. Kuruma işleminden sonra çeşitli alanlarla kullanması için piyasaya sürülür. Deri ve boya sanayisinde, tıbbı alanlarda ve mutfakta kullanır. Özellikle Adana, Kahramanmaraş, Gaziantep ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde sıklıkla sumak ekşisi kullanılır ve bu ekşi hemen hemen her yemekte kullanılabilir.

Sumak Bitkisi

Sumağın Faydaları Nelerdir?

Sumağın yemeklere tat vermesi dışında, cilt koruyucu özellikliği vardır, enfeksiyon kaynaklı hastalıkları önler, kadınlar üzerinde oldukça faydalıdır, tedavi edicidir, kalbi ve karaciğeri korur, adet düzensizliği ve ağrıların tedavisinde kullanılır, insan vücudunda detoks etkisi yaratır, solunum ve sindirim sorunlarını giderir.

Sumağın Lezzet Verdiği Yemeklerden Seçmeler

Mantı
Kuru Patlıcan Ve Kuru Kabak Dolması
Ekşili Köfte
Kısır

Bizi YouTube kanalımızdan da takip edebilirsiniz.

Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir