BalıkesirTost

Susurluk’ta En İyi Susurluk Tostu Nerede Yenir? Düzdağ Tost, Susurluk, Balıkesir

Hayatta iki şey konusunda eksik olduğumuzu 35 yaşından sonra anladık. Tost ve tosta verdiğimiz önem. Yıllardır “Ya ne yiyelim şimdi?” dediğimiz günlerin sonunda bir dilim peynir, üç-beş zeytin, iki dilim salatalık, iki dilim domates ve taze demlenmiş çay eşliğinde midelerimize indirdiğimiz tostların ve dahi tost kültürünün günümüzde bu denli fenomen olacağını hangimiz bilebilirdi ki? Bilemedik de… Ama tost on yıllarca Susurluk’ta zaten başlıbaşına bir fenomendi. Susurluk tostu, bol köpüklü susurluk ayranı ile birlikte Marmara-Ege arası seyahat eden yolcuların her daim peşinde olduğu en önemli lezzetlerdi. Hala da öyle!

Susurluk’ta genellikle kendi arabasıyla seyahat edenler Yasa ve Yörsan’ı, otobüsle yolculuk edenler ise otobüslerin kendi dinlenme tesislerini (zorunlu olarak) tercih eder. Ancak Susurluk Tostu’nun ruhunu en doğru şekilde idrak edebileceğiniz yerler garaj çevresindeki kahvehaneler. Bizim de bugün size bahsedeceğimiz kıraathaneden bozma (sonradan aile salonu gibi bir alan eklemişler) Düzdağ Tost (Düzdağ Kıraathanesi). Susurluk tostu ritüelinin en doğru icracılarından.

Öncelikle Susurluk Tostu konusunu bir inceleyelim: Susurluk tostu basitçe Susurluk’ta yapılan tava ekmeği ile hazırlanan, içine tuzsuz ve taze Mihaliç -Kelle- peyniri (Bu da Susurluk’a ait bir peynir) konularak preslenen bir tost çeşidi. Ayrıca üzerine de sanayi salçası sürülerek hazırlanıyor. Yani tam anlamıyla kahvehane kültürü ile hızlıca açlığı yatıştırmak üzere ortaya çıkmış bir halk yemeği.

Hazırlanış videosunu aşağıda izleyebilirsiniz. (Harbiyiyorum Youtube kanalına abone olmayı unutmayın!)

İşte Susurluk Tostu bütün bu malzemelerin farklılığından “Susurluk Tostu” ismini almış. Düzdağ Tost, gıcırdayan iki büyük sanayi tipi tost makinesi ile hizmet veriyor. Başındaki abiler atletli ve makinelerin yaydığı ısı yüzünden terli. (Alın teri, respect!) Biz karışık tost söyledik. Sucuklar Türkiye’nin En İyi Sucuk Üreticilerinden biri olan Balıkesir Yanturalı’dan. Bu çok büyük bir artı. Peynir de yukarıda bahsettiğimiz gibi tuzsuz Mihaliç peyniri. Sucuklarımız önce ekmekler üzerinde preslenerek kızartılıyor, daha sonra üzerine dilimlenmiş Mihaliç peyniri ekleniyor. Son olarak da ikinci dilim ekmekle sucuk ve peynirin üstü kapatılarak ekmeklerin her iki yüzüne de margarin sürülüyor. (Margarin de Susurluk Tostu’nun olmazsa olmazı, tereyağı değil!) Bunun üzerine eğer isterseniz, ekmeğin tek yüzüne fırça ile sanayi salçası sürülüyor. İşte tam manasıyla Susurluk Tostu böyle birşey! Masanıza acı biberler, söğüş domates ve susurluk ayranı eşliğinde servis ediliyor. Tostu saçla yüzünden iki elinizle yiyemediğiniz için, üzerine reçel sürülmüş ekmek tutarak gibi masaya paralel bir şekilde yemeye çalışıyorsunuz.

[wdi_feed id=”1″]

Şimdi biz bu tostu yedikten sonra elbette tüm ritüele saygı duyduk. Lakin çok yerde gezip yediğimizden olsa gerek, ekmeğin üzerine kestirme fırça ile sürülen salçanın Bozcaada’daki yediğimiz salçadan olmasını istemsizce temenni ettik. Bir de tostun içindeki peynirin biraz daha erimiş ve hatta dışarı taşmış halde servis edilmesini umduk. (Onu da muhtemelen aceleden tam eritemediler.) Ama bir Susurluk tostu tam olarak nedir, çıkış noktası neresidir, neden böyledir; onu idrak etmiş olduk.

Eğer yolunuzu düşürecek olursanız Düzdağ Tost’ta bu ritüeli yaşamanızı önerir, büyüklerimizin ellerinden, küçüklerimizin gözlerinden öperiz.

İyi seyahatler. Seyahat demek özgürlük demektir. Yolculuğunuzun yeni keşifler ve mutluluklar getirmesi dileğiyle…

Vesselam.

Düzdağ Tost – Susurluk
Han Mahallesi, Garaj Cd., 10600 Susurluk/Balıkesir
Tel: (0266) 865 14 04
Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

5 thoughts on “Susurluk’ta En İyi Susurluk Tostu Nerede Yenir? Düzdağ Tost, Susurluk, Balıkesir

 • Onur sagdic

  Açık ara iyidir tostu,ekonomik olup performans ta zirvedir.Yanturali sucuğun yeşil rengini kullanir(babaya aittir)kırmızı yanturali sucuk ise ogula aittir.Yasa-Yorsan sadece ara sıra susurluktan geçenlerin gireceği mekandır.Bilenlerin tost yemeden geçmediği mekandır Düzdağ tost ve geç saatlere dek açıktır.

  Yanıtla
 • Cengiz

  Susurlukta mola verdiğimizde tavsiye üzerine susurluk ticaret odası arkasındaki susurluk tostçusuna uğradık mükemmel tat kesinlikle tavsiye ederim

  Yanıtla
 • burak

  BAYRAM TATİLİNE İZMİR E GİDERKEN SUSURLUK DA TOST YEMEK İÇİN MOLA VERMEK İSTEDİK ARKADAŞLARIN TAVSİYESİ ÜZERİNE SUSURLUK TOSTCUSUNA UĞRADIK KİŞİLİK BİR GRUP OLMAMIZA RAĞMEN BİZİ ÇOK GÜZEL AĞIRLADILAR HİÇ SIRA FALAN BEKLEMEDEN NEFİS TOSTLARIMIZI YEDİK VE AYRANIMIZI İÇTİK SUSURLUK PARKININ YANINDA BULUNAN BU MEKAN KÜÇÜK SALAŞ BİR YER DÖNÜŞTE KESİN UĞRAYACAĞIZ

  Yanıtla
 • necla

  susurluk tostunun adresini keşfettik kesinlikle susurluk tostçusu susurluk ışıklarda izmir istikametinde sağda kesinlikle uğrayın daha önce yörsan da mola veriyorduk fakat gerçek tost susurluk tostçusundaymış

  Yanıtla
 • Zeynep

  Susurlukta yedigim en kotu tost
  O kadar acele siparis aldilarki hic biri dogru gelmedi
  Tostlarda pismemisti..servis cok cok kotuydu

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir