Ana Sayfa YEMEK ANSİKLOPEDİSİ S harfi dökümanlar Susurluk Tostu Nedir?

Susurluk Tostu Nedir?

3146
0
Paylaş

Susurluk Tostu, ülkemizin Balıkesir Susurluk ilçesinde geliştirilmiş önemli yol üstü lezzetlerinden biridir. Marmara-Ege ya da tam tersi istikamette yolculuk yapanlar için Susurluk Tostu yemek adeta bir ritüeldir.

Susurluk Tostu henüz büyük yol üstü dinlenme tesisleri kurulmazdan evvel garın etrafındaki kahvehanelerde acıkanlara acil atıştırmalık olarak geliştirilmiştir. Susurluk kahvehanelerinde meşhur olan bu lezzet tüm Susurluk genelinde Susurluk ayranı ile eşleştirilen bir öğündür.

Susurluk tostu bildiğiniz tostlardan farklıdır. Bir tostun Susurluk Tostu olması için öncelikle ekmeğinin Susurluk’ta yapılan tava ekmeği olması gerekir. Tost ekmeği ile kesinlikle olmaz. İçine kullanılan peynir de kaşar peyniri değildir. O bölgede kelle peyniri olarak bilinen tuzsuz ve taze Mihaliç (Manyas) peyniri kullanılır. Bu yüzden peynir eriyince kaşar peyniri gibi eriyip ortadan kaybolmaz. Daha hacimli kalır.

[wdi_feed id=”1"]

Ayrıca Susurluk tostunda bir diğer kural da margarin kullanımıdır. Kesinlikle tereyağı kullanılmaz. Ekmeğin dışını çıtır yapan da gene bu margarindir. Gerçek Susurluk tostunun bir yüzüne kestirme fırça ile sanayi salçası sürülür. Böylece Susurluk tostu bir bakıma üzerine reçel sürülmüş ekmek gibi yenir. Bu da herkes için kolay bir yeme şekli değildir. Karışık Susurluk tostunun içerisine yine bir Balıkesir markası olan Yanturalı Sucukları kullanılır.

Yol üstüne Yasa ve Yörsan gibi tesislerde salçasız Susurluk Tostu versiyonlarını bulabilirsiniz ama gerçek tostu yolun paralelindeki ara sokaklardaki kahvelerde yiyebilirsiniz. En güzel eşlikçisi de elbette Susurluk Ayranı’dır.

Yiyenlere şimdiden afiyet olsun.

Susurluk’taki En İyi Susurluk Tostu Nerede Yenir? yazımızda bu yerlerden bir tanesini yazdık. Aşağıda Youtube kanalımızda gerçek Susurluk Tostu Nasıl Hazırlanır? videomuzu da izleyebilirsiniz. Kanalımıza abone olmayı unutmayın.)

 
CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here