BeyoğluUykuluk

Sütlüce’de Uykuluk Nerede Yenir? Ömür Restaurant, Yusuf Usta, Sütlüce, Beyoğlu, İstanbul

Nasıl ki her balığın bir mevisimi var, uykuluk denen lezizin de öyle… Mevsimlerden uykuluk geldi mi, biz doğruca Eyüp manzaralı Sütlüceye gideriz.

Güzide ülkemizin uykuluk cennetlerinden biri olan Sütlüce’de “Uykuluk” kelimesinin “rakı ve mezelerle birlikte tüketilen yiyecek” olarak anılmadığı bir restoranı bulmak için yıllarca araştırdık. Bu yüzden uykuluk yazımız için hiç acele etmedik. Hatta biz ne sadrazamlar, ne veziriazamlar, ne sancaktarbeyleri gördük ama en nihayetinde huzur ve mutluluğu Ömür Restaurant‘ta bulduk .

Uykuluk bizce başlıbaşına bir ritüel sevgili dostlar. Mesela bize en büyük üç sakatatı say derseniz hiç şüphesiz; İşkembe, kokoreç ve uykuluk deriz! Bu yüzden de uykuluk’a gerekli itibarı göstermeyeni sakatatçı saymayız.

yusuf-usta-omur-restaurant-04

İşte böyle itibarlı bir uykulukçu ararken bulduk Ömür’ü… İçeride bira varmışçasına duran mavi bir tabela. Merdivenle inilen bir giriş. Kahvehaneleri hatırlatan misket gibi rasgele serpiştirilmiş masalar. Sol girişte dünyanın tüm isini, kederini içine çekecek kadar kocaman bir mangal. Ateşin başında 60’larında görünen ama aslında 80 küsur yaşında olan bir amca. (Biz ona Koca Yusuf diyoruz) Hemen içerideki sağ masada ismi Nazlı olan bir Nine, (Koca Yusuf’un hanımı) gelinler, yeğenler, torun torba, akraba…İçerisi ise düğün salonu formunda. Kocaman. Yerler fayans. Bildiğin han! Muhtemelen öncesinde burası hep anlatılagelen mezbahalardan bir tanesi… Eh Koca Yusuf’a da böyle bir yer yakışır.

omur-restaurant-sutluce-03

Mangalın önünde önceden haşlanmış ve fazla yağını kolestrolünü bırakmış fındık uykuluklar var. Koca Yusuf onları habire çevirip duruyor. Malum içlerinde pişirmesi en zor olan da bu fındık formundaki uykuluklar… Dikkatsizliğe gelmez. Koca Yusuf bu işi 35 yıldır yaptığı için sıkıntı yok. Zaten bir tek garsonun söylediği siparişleri duyuyor, bir de hanımının sesini. Geri kalan tüm dikkati mangaldaki uykuluklar üzerinde. Muhtemelen geceleri çok güzel uyuyor!

Hafta içi nispeten daha tenha olan Ömür Restaurant‘ta, hafta sonları yer bulmak neredeyse imkansız hale geliyormuş. Biz serbest meslek erbabı olduğumuz için çok şükür güneşli bir öğlen vakti orada olmanın dayanılmaz hafifliğini yaşadık. Hatta oturduk ve kalkmadık…

uykuluk-omur-restaurant-sutluce-02

Kendimize şöyle bir buçuk porsiyon uykuluk söyledik. Yusuf usta sütbeyaz uykulukları güzelce hazırladı, pişirdi, baharatladı ve oturduğumuz masaya yolladı. Bu arada tüm ailesi ondan komut bekliyordu. “Ekmek getir, şunu kes, içecek ver…” hatta bazen sessiz ve sadece bakışla anlatılan emirler bile gördük. En vahim olanlar da bunlar zaten. Koca Yusuf bir anda gözümüzde oldu; Kumandan Yusuf! Hey gidi..

Şimdi efendim yazının başında bahsettiğimiz mavi tabela bizi yanıltmıyor. Yani isteyene bira var. Zaten bira uykulukla birlikte gidebilecek en uyumlu içki. Soğuk ve kararlı. Açıkçası bira içmem derseniz, o zaman ayran için. O da soğuk ve kararlı!

Evet sevgili okur. Ne demiştik mevsimlerden uykuluk gelmişse eğer, o zaman Sütlüce’ye gitmeye değer. Hele bir de mevzu bahis itibarsa eğer, 35 yıldır bu işi yapan Yusuf usta (Yaş 80) ve eşi Nazlı hanımın hakkını vermek her şeye değer.

Restoranın isminin neden “Ömür” olduğunu da anlamışsınızdır.

Gidin, bizden de selam götürün. Koca Yusuf’un mangalını da iyi izleyin. Dile kolay 35 yıldır isi, dumanı içine çekiyor. Koca Yusuf’un elem ve ızdırabını da…

Vesselam!

omur-restaurant-sutluce-uykuluk-05

Ömür Restaurant (Koca Yusuf)
Sütlüce Mah. Karaağaç Cad. No:8 Beyoğlu – İstanbul
Tel: 0212 2556836
Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

5 thoughts on “Sütlüce’de Uykuluk Nerede Yenir? Ömür Restaurant, Yusuf Usta, Sütlüce, Beyoğlu, İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir