YEMEK ANSİKLOPEDİSİ

Tapioca (Tapiyoka) Nedir?

Hayatımıza Bubble Tea ile giren Tapyoka, Güney Amerika’ya özgü manyok kökünden elde edilen bir nişasta. Neredeyse saf karbonhidratlardan oluşuyor ve çok az protein, lif veya diğer besinleri içeriyor. Tapiyoka, son zamanlarda buğday ve diğer tahıllara glütensiz bir alternatif olarak da popüler hale geldi.

Manyok kökü Afrika, Asya ve Güney Amerika’daki birçok ülkede bir diyet temeli olarak görülüyor. Tapiyoka ayrıca doğal olarak glütensiz, bu nedenle glütensiz diyet yapan insanlar için yemek pişirme ve fırınlamada buğday yerine kullanılabilir.

Tapiyoka kurutulmuş bir ürün ve genellikle beyaz un, pul veya inci olarak satılıyor. Bubble Tea macerası da burada başlıyor. 

Tapiyoka hakkında çok fazla tartışma var. Bazıları çok sayıda sağlık yararı olduğunu iddia ederken, diğerleri zararlı olduğunu söylüyor.

Tapiyoka Nasıl Yapılır?

Tapiyoka üretimi yere göre değişiyor, ancak her zaman nişastalı sıvıyı öğütülmüş manyok kökünden sıkmayı içeriyor. Nişastalı sıvı çıktıktan sonra suyun buharlaşmasına izin verilir. Tüm su buharlaştığında geriye ince bir tapiyoka tozu kalır. Daha sonra toz, pullar veya inciler gibi tercih edilen formda işlenir.

Tapiyoka’da inciler en yaygın şeklidir. Genellikle kabarcık çay, pudingler, tatlılarda ve yemek pişirmede koyulaştırıcı olarak kullanılırlar. Susuz olduklarından, pullar, çubuklar ve inciler tüketilmeden önce ıslatılmalı veya kaynatılmalıdır. Boyutları iki katına çıkabilir ve kösele, şiş ve yarı saydam hale gelebilirler.

Tapiyoka Ne için Kullanılır?

-Glutensiz ve tahılsız ekmek. Tapiyoka unu, genellikle diğer unlarla karıştırılsa da ekmek tariflerinde kullanılabilir.

– Gözleme. Gelişmekte olan ülkelerde genellikle gözleme yapmak için kullanılır. Farklı soslarla kahvaltı, akşam yemeği veya tatlı olarak yenebilir.
-Pudingler ve tatlılar. İncileri pudingler, tatlılar, atıştırmalıklar veya köpüklü çay yapmak için kullanılır.

– Kalınlaştırıcı. Çorbalar, soslar ve soslar için koyulaştırıcı olarak kullanılabilir. Ucuzdur ve nötr bir tada ve büyük koyulaştırma gücüne sahiptir.

– İnciler, yemek pişirmede kullanılmalarının yanı sıra, giysilerle kaynatılarak giysi kolalamak için de kullanılIyor.

– Kabarcık çayı için kullanılan tapyoka topları genellikle tapyoka incileri için Çince kelime olan boba topları olarak pazarlanır ve satılır. Bubble Tea sevgisi  de burada başlıyor.

Tapiyoka Nişastası ve Tapiyoka Unu Arasındaki Fark Nedir?

Tapiyoka nişastası ve tapyoka unu aynıdır. Tapiyoka unu genellikle manyok unu olarak adlandırılır, ancak ikisi farklıdır: Manyok unu, öğütülmüş kökün tamamından yapılırken tapyoka unu, manyok kökünün ıslak hamurundan nişasta çıkarılarak yapılır.

Modifiye tapyoka nişastası, pişirme özelliklerini, raf ömrünü ve koyulaştırma özelliklerini geliştirmek için işlenmiş tapyoka nişastasıdır. Bu, durum böyle olabilse de, altta yatan bitkinin genetik olarak değiştirildiği anlamına gelmez. Bazı üreticiler tapyoka nişastasını “Tapiyoka nişasta dekstrin” veya “Tapiyoka dekstrin” olarak etiketler.

Tapiyoka Şurubu Nedir?

Tapyoka şurubu, doğal olarak fermente edilmiş tapyoka nişastasından yapılan bir tatlandırıcıdır.

Tapiyoka Maltodekstrin Nedir?

Tapiyoka maltodekstrin, gıda endüstrisi tarafından kuru karışımların ve dondurulmuş gıdaların hacmini artırmak için ve moleküler gastronomide yağ bileşenlerini toza dönüştürmek için stabilize etmek için kullanılan bir gıda katkı maddesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir