Bunları BilelimGURME NOTLARI

Nitelikli Türk Kahvesi Nasıl Olur?

Sohbetlerin en gözde içeceklerinden olan kahvenin geçmişi, 10. Yüzyılda yaşayan Arap doktoru Rhazes’ e dayansa da kullanımı milattan sonra 575 yıllarına dayanıyor. Türk Kahvesi, Türk kültüründe önemli bir yere sahip Osmanlı İmparatorluğu’ndan günümüze kadar gelmiş eski kahve hazırlama ve pişirme metodudur.

Nitelikli kahve, adından da anlaşılabileceği gibi elde edilen en yüksek derece ve kaliteye sahip kahve çekirdeklerini ifade eder. Diğer bir deyişle, dünyanın farklı noktalarında üretilen kahve çekirdeklerini kalite, lezzet ve benzeri faktörlere göre sınıflandırmak için kullanılan bir terim.

Peki Nitelikli Türk Kahvesi Nasıl Olur?

Türk kahvesi bir demleme yöntemidir. İstediğiniz her kahve çekirdeği ile Türk kahvesi demleyebilirsiz.

Türk kahvesinde ölçü 1 g / 10 ml dir.
70ml bir fincan için 7g Türk kahvesi kullanılır.

Önce kahve sonra su eklenir. Su dairesel hareketlerle eklenir. Bu sayede kahvedeki topaklanma engellenir.

Kullanacağınız su oda sıcaklığında olmalı.Soğuk veya serin bir su kahvenin pişme süresini uzatacağı için acı bir kahve elde etmemize sebep olur. Kullandığımız su kireçsiz olmalı.

Kahveyi ocağa koymadan önce karıştırıyoruz. Tahta kaşık kullanmak ısı dengesini korur ve tad değişimine yol açmaz. Karıştırırken çırparak değil dairesel hareketler ile iyice karıştırıyoruz.

Çırparak karıştırırsak cezvedeki çeperlere sıçrayan kahveler pişirme başladığında yanar ve acı bir kahve elde etmemize neden olur. Kahve ocağın üzerinde demlenirken hiçbir şekilde müdahalede bulunmamalıyız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir