Genel Yemekler

Tekila Nedir?

Tekila Nedir?

Tekila, (tequila) Meksika’da Tequila ismini taşıyan kasabanın adından gelmektedir. Benzer özelliklere sahip bir diğer Meksika içkisi olan “Mescal” ile kökeni 8. yüzyıl Aztekler’e kadar uzanır ve oldukça sert içkilerdir.

Bu içkiler Anadolu’da “Sabırotu” diye bilinen “Agave” bitkisinin özel bir türü olan “Agave Tequliana” nın öz suyunun şeker ve maya ile işlenmesinden sonra damıtılmasıyla üretilir. Tekila, “Blue Agave: Mavi Agave” kaktüsünden hazırlanır.

Aztekler zamanında Mavi Agave bitkisinden damıttıkları içkiye “Octilli Poliqhui” ismini vermişlerdir. Ayrıca bu içkiyi tanrılara “Olmeca” ya adamışlardır. (Olmeca Tekilanın isminin de nereden geldiğini anlamış olduk.)

Biçimsel olarak konyak ile brendi arasındaki ilişki mescal ile tekila arasındaki ilişki gibidir ve tekila, Mescal’ın özel bir çeşididir.

Mescal mı, Tekila mı?

Mescal beş farklı agave türünden üretilebilir. Ama Tekila sadece Mavi Agave’den üretilir. Mescal bir, tekila ise iki kez damıtılır. Tekila’nın alkol derecesi %38-40 iken Mescalinkisi ise daha yüksek oranlara sahiptir.

Tekila’nın Avrupa’da ilk üreticisi Altamira Markisi Don Pedro Sanchez de Tagle’dir. 1600 yılında Avrupa’daki ilk tekila fabrikasını kurmuştur.

Geleneksel tarzda tekila şöyle içilir; Bileğe tuz döküp üstüne limon damlatılır ve her yudumda bilekteki bu karışımın yalanması öğütlenir. Ancak günümüzde küçük shot bardaklarda bardağın ağzı tuza batırılarak ve bir dilim limon ile birlikte servis edilir.

Oldukça kuvvetli bir içki olup başka içkilerle karıştırılarak içilmesi durumunda kişiyi nahoş sarhoşluk düzeyine ulaştırır.

Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir