Gurme Haber

Temel İhtiyaçları Kapsayan Ramazan Alışverişi Listesi

Mübarek Ramazan ayının bu sene Covid-19 salgınına ve ilk gününün ise sokağa çıkma yasağının olduğu döneme denk gelmesi elbette üzücü. Üstelik topluca yenen iftar sofralarının kurulamaması da biraz buruk hissettiriyor.

Herkes kendi evinde çekirdek ailesiyle Ramazan ayına gireceği için alışveriş yaparken çok aşırıya kaçmamaya da özen gösterecektir. Toplu ramazan sofralarından da kaçınılacağı için kendi aileniz için temel ihtiyaçları almanız yeterli olacaktır.

Salgın dolayısıyla zaten herkes uzun süre dayanan gıdaları almaya gayret gösteriyor. Ramazan alışverişinin temel malzemeleri de aslında bunları kapsıyor. Ancak biz yine de Ramazana özel tükettiğimiz ürünleri de ekleyerek bir liste hazırlayalım dedik.

22 Nisan Çarşamba akşamı marketler 23:00’a kadar açık olacak. Ancak baktınız ki yoğunluk var lütfen girmeyin çünkü 23 Nisan Perşembe ve 24 Nisan Cuma tarihlerinde marketler 09:00 – 14:00 saatleri arasında açık olacak.

Temel İhtiyaçları Kapsayan Ramazan Alışverişi Listesi

1- Baklagiller ve Makarnalar: Mercimek, nohut, kuru fasülye, makarna çeşitleri…

2- Kuru meyveler: Özellikle kuru kayısı, uzun süre aç kalınan dönemlerde bağırsak problemlerine iyi gelecektir. Kuru erik, kuru üzüm… Tatlı ihtiyacını sağlıklı bir şekilde gidermek isteyenler için.

3- Hurma: Ramazan ayının baş tacıdır hurma. Ancak dikkatli olmakta fayda var. Hurmalarınızı çok iyi yıkayın. Ne olur ne olmaz! Sıkıntılı dönemdeyiz ve hurmaların büyük çoğunluğu Arabistan’dan ithal ediliyor.

4- Kahvaltılık malzemeler: İftarını zeytin ile açanların sayısı oldukça fazla… Sahur için de aslında en sağlıklısı yine kahvaltı sofrasının kurulması. Aman dikkat sahurda sucuk pastırma yememeye özen gösterin, açlık değil de susuzluk zorlamasın.

5- Un: Oruç başa vurdu mu insanın canı her şeyi çeker. Poğaçadan, bazlamasına, özellikle ramazan pidesine… Bu ramazan evden çıkmamaya özen göstererek ramazan pidesini evde yapacakların sayısı da oldukça fazla olacaktır. Siz ununuzu her ihtimale karşı alın.

6- Güllaç: Evet yine Ramazan ayı yaklaştıkça marketlerde görmeye başladığımız bir ürün güllaç. Seveni olduğu kadar sevmeyeni de çok. Seviyorsanız gidin alın bizce.

7- Süt: Aslında süt için bir neden yazmaya gerek bile yok.

8- Çay – Kahve: Tiryakileri için zorlu bir dönem.

9- Şeker – Tuz: Başlıca gıda maddelerinden. Eksikliği sorun yaratır.

10- Yağ: Sıvı yağ, zeytin yağı, tereyağınızı markete gitmeden önce kontrol edin. Azaldıysa takviye şart.

11- Salça: Tencere yemeklerinin temel maddesi salça.

12: Sebze – meyve: Ramazanda vitamin deposu sebze ve meyveyi evinizden eksik etmeyin.

*Yayına giren videolarımızdan haberdar olmak için Harbi Yiyorum Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

One thought on “Temel İhtiyaçları Kapsayan Ramazan Alışverişi Listesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir