Gurme Haber

THY’nin İdil Tatari İle Yaptığı “Epic Street Food: Kokoreç” Epik Değil Sürreel

Kaç gündür yazacağım, ancak vakit bulabildim.

Türk Hava Yolları ajanslarından biriyle dijital ortamlarda yayınlamak üzere “Turkish Airlines Presents Epic Street Food” serisi yapmış. Fikir güzel. İki dakikalık videolar. Sunucusu İdil Tatari. Amaç belli, İstanbul’u tanıtmak ve Türk Hava Yollarının reklamını yapmak. Fikri masaya taşıyan ajansı tebrik ediyoruz. Ne güzel.

Ancak olayların bundan sonrası epik değil, bariz sürreel…

İdil Tatari pek sevimli aksanlı bir İngilizce ile her videonun sonunda daha fazla epik yemekler ile videolarımıza göz gezdirmeyi unutmayın diyor. Sanırsın ki 100 tane video çekmişler. Eh, Türkiye’de biri sürü “Epic Street Food” var değil mi? Ama bu videolar üç tane “Epic Street Food”da sınırlı kalmış: Biri kokoreç, ötekisi balık ekmek sonuncusu da tavuk pilav. Bu kadar!

Tavuk pilav ve balık ekmeğe (o high five el çakması kısmı dışında) tamamız. Ama “Epic Street Food: Kokoreç” nedir öyle arkadaş?

İdil Tatari diyor ki “İstanbul’un en güzel kokoreçini bulacağınız yerdeyiz: Galata!” Biz sanıyoruz ki orada Gala Kokoreç var ondan bahsedecek. (O da en güzeli değil ya neyse!) Bir bakıyoruz ışıklı Galata kulesinin hemen altında papyonuyla Kokoreççiler Kralı Vahap Usta! Tak tak kokoreç doğruyor! Arkada da Tramvay var falan?! Doktor bu ne?! Ne işi var o adamın orada? Bu adam sırra kadem basmış, son 15 yıldır sabit bir yerde duramayan, Eminönü’ndeki yerinden beri bir mekanda düzgün dikiş tutturamamış şehir efsanesi bir şahsiyet! Çok popüler, çok marka değeri var, çok severiz ama o Galata Kulesi’nin altında aslında öyle biri yok! Yani kokoreç tezgahı da dahil olmak üzere ortadaki her şey tezgah!

Kokorecciler-Krali-Vahap-Usta-04

Video devam ediyor…

İdil Tatari hayatında ilk kez gördüğü Vahap Usta’ya soruyor; “Günde kaç ekmek kokoreç satıyorsunuz?” Vahap Usta “Bazı günler 10.000 falan..” diye çok net cevap veriyor.

Şimdi, bir gün 24 saat ve bir saat 60 dakika ve bir gün toplam 1440 dakika. Hadi diyelim ki Vahap Usta 1 kişiye 1 dakikada kokoreç ekmek hazırlıyor ve durmaksızın çalışıyor. O zaman geri kalan günlük 8500 ekmek kokoreç için Vahap Usta’yı melekler destekliyor!

Saçmalamanın da bu kadarı…

Yahu sen Türk Hava Yolları’sın bunu nasıl yapabiliyorsun? Bugün baktığımda bu videoyu toplam 1.500.000 kişi izlemiş. (Çoğu sahte izleyici o ayrı ama) İçlerinden bu videoyu izleyecek turistlerden Galata’ya gelip de Kokoreç yemek isteyen ve Vahap Usta’yı bulmadan geri dönecek olan turistlere açıklaman ne olacak? Hadi onu da bırak oraya sen dedin diye giden ve avucunu yalayan insanlar için imajın ne olacak?

İnsanlar “Best Kokoreç” için Galata’ya gelecekler ve onlara “Kokoreç” olarak hemen köşedeki “Gala Kokoreç”in vasat kokoreçi gösterilecek.  (Bu arada “harbi en iyi kokoreç” listemizi göz atabilirsiniz)

Yazık! Ülke olarak verdiğimiz (yalancı) imaja mı üzüleyim, bürokrasi yaftası altında ajansların işlerinin hilkat garibesine dönmesine mi üzüleyim, yoksa ajansın boyun eğmek zorunda kalışına mı üzüleyim?

Eğer gerçekten bu video başarılı bir çalışma olarak görülüyorsa o zaman Türkiye’nin vay haline! Bir işi de doğru ve hakkıyla yapalım, ne olur!?

Devamını yapacaksınız yardımımız da olsun…

Videoyu izlemeyenler aşağıda izleyebilir; yorumlarınızı bekliyorum…

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

5 thoughts on “THY’nin İdil Tatari İle Yaptığı “Epic Street Food: Kokoreç” Epik Değil Sürreel

 • Yazdıklarına katılıyorum. İzleyiciyi de bu kadar aptal yerine koymamak gerek, ayaküstü yapışmış işlerle oyalamamak gerek diye düşünüyorum. Malesef biz ırk olarak sakiliz.. Binalarımızdan, icraatlarımıza her alanda şöyle bir bakış atsak anlarız. Bu da aynı sakillikten geliyor. Düzmece bir olay var bir kere.. Galata kulesinin güzelliğini kullanalım şurada günde 1000000 milyon ekmek satan bir smokinli kokoreçç olsun.. Matematik de sıfır :D Ne gerek var değil mi? Sırf yeşillik olsun diye yapılmış herşey. Sosyal medyanın bir gücü var, büyük bütçeler ayılrılıyor.. Ancak şu düşünülmüyor, izleyenler, hedef kitleleri gerçeklik ve doğruluk arıyor. sen orada metametikten çakarsan adam bu sefer gerisindeki saçmalığı da aramaya başlıyor. Bir firma için en temel şey güvenilirliktir bence ilk dakikasında “epic fail” olmuş =D Hani bari kestaneci koyaydın kulenin dibine.

  Yanıtla
 • selim kocabas

  yalan, dolan , hirsizlik, cambazlik her yerde , her iste … yaziklar olsun

  Yanıtla
 • Başlık gerçekten yoruma gerek bırakmıyor. Sürreal Kokoreç olmuş !

  Yanıtla
 • Merhabalar harbiyiyorum.com kokoreçci abimiz İstanbul’un değişik semtlerinde hizmet veriyorum ve beni tanıyan müşterimde peşimden geliyor diyor video nun sonunda.Galata’da çekilmesi bence doğru olmuş, görsel açıdan tabi seyyar olduğu bilgisi izleyiciye verilmeliydi.10.000 kişiye bir günde kokoreç sattığını söylemesi bayağı bir abartı olmuş-tabi şubesi falan yoksa çünkü abimizi tanımıyorum- son olarak amaç en lezzetli kokoreççiyi tanıtmak değil gurme programı yapmıyorlar, en ilginç olanını tanıtmak ilgi çekmek videoda olduğu gibi smokinli abimizde gayet ilgi çekici bence.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir