SuşiTokyo

Tsukiji’de En İyi Belt Sushi Nerede Yenir? Sushizanmai, Tsukiji Fish Market, Tokyo, Japonya

Tokyo’da sushiyi her yerde yersin. Lakin her yerde en tazesinden yiyemeyebilirsin. Japon kardeşlerimin Tsukiji ismini verdikleri Balıkçılar Çarşısı’nda Sushizanmai, hemen yakında kesilen orkinosların, tunaların, somon balıklarının ve daha nice balığın ilk duraklarından biri. Tarihi de neredeyse Tsukiji (Sukuji diye okunuyor) kadar eski. 

Şimdi burada da iki tercihiniz var; Sushizanmai masaya servis restoran ve Sushizanmai belt conveyor  (Yani siz ustanın dibine bara oturuyorsunuz önünüzde dönen sushi tabaklarından dilediğinizi seçiyor ve yiyorsunuz.) Her iki restoran da çarşı içinde iki ayrı yerde hizmet veriyor. Tercih sizin. 

Biz “Belt Conveyor”cuyuz. Böyle önümüzden sushiler resmi geçit yapsınlar, onların içinden beğendiklerimizi seçip yiyelim istiyoruz. Önce gözümüz sonra karnımız doysun. Hai!

Türkiye’de bizim alıştığımız roll sushiler Japonya’da pek yaygın değil. Daha çok nigiriler ikişerli olarak tabaklar üzerinde yolculuklarına çıkıyor. Bizim de en sevdiğimiz de bu nigiriler zaten. Bir parça löp çiğ balık eti, altında pirinç; arasında da wasabi… Hem balığın hem de pirincin hassas lezzet dengesine ziyadesiyle varıyoruz.

Her tabağın farklı bir rengi, her farklı renk tabağın da ayrı bir fiyatı var. Hepsinin bedeli oturduğunuz yerde önünüzde yazıyor.  280 Yen, 340 Yen, 180 Yen. Kullanılan malzemeye göre ayrı fiyatlar hep…

Fiyatlara takılmıyor ve önümüzdeki sushi resmi geçidine odaklanıyoruz. Sushi ustası el çabukluğu ve marifet ile bu renkli tabaklara sushi hazırlıyor. Biz de hem onu izliyor bir yandan üzerlerindeki balıklarla parlayan renkli tabakları kesiyoruz. İşin içinde hem avlanma, hem de seremoniyi izlemek var. İştahımız gittikçe artıyor.

Bu arada önümüzde toz halinde yeşil çay kutusu mevcut. Yine bizdeki yeşil çaylar gibi demek pek doğru olmayacak. Bunlar Matcha. Antioksidanın tillahı. Bir kaşık toz yeşil çayı önümde dizilmiş bardaklardan birinin içine boşaltıyor ve yine hemen önümdeki sıcak su sebiline bardağı siyah tıpaya ittirmek suretiyle sıkıca bastırıyorum.

Foşş!

İşte oldu. Sıcak yeşil çayımız hazır ve bu yeşil çay, su ile birlikte ücretsiz. Japonya’daki neredeyse tüm sushicilerde bu böyle. Bir standart yani. Zencefil, kürdan, chopstick gibi masada ücretsiz edinebileceğiniz birşey. Ayrıca evet, sushi ile yeşil çay birbiriyle çok başarılı giden ikili. Ağzınıza sushi geçişlerinde zencefil atmak yerine yeşil çay yudumlamayı tercih edebilirsiniz. Türkiye’de hala tam anlamıyla buradaki konsept doğru kopyalanabilmiş değil. 

Niye acaba?

Her neyse… Biz Sushizanmai’de yedi tabak sushiyi afiyetle gömüyoruz. Hesabı da kasaya ödüyoruz. Tabaklarımızın rengine göre ve sayısı adedince bir garson arkadaş arkamızdan toplama işlemlerini yapıp sonucu kasaya iletiyor. 

İşte süreç tam olarak bundan ibaret. Toplam süre yaklaşık otuz dakika. Aldığınız keyif ve haz paha biçilemez.

Sonuç olarak;

Tokyo’da en başarılı bulduğumuz belt conveyor tarzı sushi restoranı (dört ayrı yerde daha yedik) burası oldu. Nedeni muhtemelen sirkülasyonun daha fazla olması ve restoranın balık haline, yani kaynağa yakınlığı.

Giderseniz bizim yerimize de afiyetle yiyin. Pişman olmayacaksınız. 

Tüm Takeshilere selam eder, nigirilerinizden öperim.

Vesselam.

Sushizanmai
4 Chome-11-9 Tsukiji, Chūō-ku, Tōkyō-to 104-0045, Japonya
Tel: +81 3-3541-1117
(Eşsiz lezzet ve mekan keşifleri için Harbiyiyorum YouTube Kanalımızı takip etmeyi unutmayın!)

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Tsukiji’de En İyi Belt Sushi Nerede Yenir? Sushizanmai, Tsukiji Fish Market, Tokyo, Japonya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir