Donuk ÜrünlerNEREDE YİYELİMTürkiye

Türkiye’de En İyi Hazır Falafel Nereden Alınır? West Falafel, Türkiye

Ortada falafel adına kimsecikler yok iken onlar vardı. Henüz sağlıklı beslenme adına bebek adımları atılırken onlar hem veganlara, hem vejeteryanlara, hem de tüm sevenlerine dünya çapında kabul görmeye başlayan falafeli Türkiye’ye ilk tanıtan ve yaygınlaştıran marka oldu. Kimden bahsediyoruz? Tabii ki West Falafel‘den…

Seviyoruz böyle şeyleri. Henüz bir pazarı dahi oluşmamışken kahramanca bir ürünün arkasında durmak, o ürünü geliştirmek adına adımlar atmak, karmaşık bir ekonomide direnmek, bir yandan da falafeli pek de tanımayan bir topluma ürettiğiniz ürünü ve faydalarını anlatmak… Sabır, emek ve yaptığınız işi sevmek şüphesiz sonunda meyvesini veriyor.

Nasıl mı?

Kısaca bahsedelim. Biz West Falafel’i ilk olarak Cevahir AVM içine açılan Upper West Side Falafel isimli restoran ile tanıdık ve daha o yıllarda yaptıkları işi takdir ettik. Tanıştığımızda yıl 2015’ti. Sonra öğrendik ki şirket 2011 yılında temellerini atmış.

Tabii ki o yıllarda Cevahir içindeki bu lokantada farklı sosları ve falafel hamburgeri ile kendi segmentini yaratmış bir restoran olarak hafızamızda yer etmişti. Türkiye’deki birçok restorandan da kendini bu sayede farklılaştırmıştı. O zaman yediğimizde falafel köftelerini de çok lezzetli bulmuştuk. Tamamen yerli sermaye bir kuruluştu ve yine o zamandan aklımızda kalan bir diğer husus da yanlarında bir gıda mühendisi çalıştırıyor olmalarıydı. Meğer o hazırlıklar bugünler içinmiş…

Bu olaydan yıllar sonra (sanıyoruz iki ay kadar önce) bir gıda fuarında gezinirken tesadüfen West Falafel isimli bir standla karşı karşıya geldik. Sağlam yiyici bir ekiple ayaküstü onlarca falafel köftesini oracıkta midemize indirirken standdaki yetkililerle biraz sohbet ettik ve anladık ki Upper West Side Falafel, “West Falafel” ismiyle piyasaya donuk ürün olarak çoktan giriş yapmış ve birçok satış kanalında da perakende satışlarına başlamış bile.

Bu bizim için oldukça güzel bir haberdi! Çünkü falafel seviyor ama evimizde yapamıyorduk.

Yazılarımızı takip edenler bilir. Sevdiğimiz yemekler radarımıza girince onları araştırıp, haklarında detaylı yazılar yazmaya başlıyoruz. Daha önce “Falafel Nedir?” sitemizde yazmıştık. Kısaca nohut köftesi olarak adlandıracığımız falafeli West Falafel, klasik sunumuyla köfte şeklinde, köfte formundan biraz daha uzunca stick şeklinde ve hamburger köftesi olarak üç farklı biçimde pişirilmeye hazır donuk ürün olarak satmaya başlamış. Carrefour, File Market, Metro gibi büyük süper marketlerde bulabileceğiniz gibi online sipariş verebileceğiniz yerler de mevcut.

Biz de eve kapandığımız şu günlerde West Falafel’in pişirmeye hazır donuk ürünlerini market raflarında görür görmez alışveriş sepetimize attık ve eve döner dönmez de derin kızgın yağa attığımız falafellerle kendimize güzel bir falafel ziyafeti çektik. Yanına da tahinle güzel bir sos hazırladık. Oh mis!

Sağlıklı yemeğe yönelimin her geçen gün arttığı şu günlerde West Falafel’in 2011 yılında ekmeye başladığı tohumların sonuç verdiğini ve işlerini büyüttüklerini görmek çok güzel.

Umarız daha da başarılı olurlar.

Sizlere de tavsiye ederiz.

Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir