Genel YemeklerMenemen

Türkiye’nin En İyi 7 Menemencisi – 2018

Türkiye’nin En İyi 7 Menemencisi – 2018

Türkiye’de en çok yenilen ve en güzel yumurta uyarlamalarından biridir menemen. Sadece kahvaltıda değil, lezzetli ve sağlıklı içeriği ile diğer öğünlerde de sıkça tercih edilir. İyi bir menemen çok iyi malzeme, iyi bir pişirme kıvamı ister. Sonra yanına taze ekmek ve mümkünse çay. Menemen’in Türkiye’deki en iyi 7 adresini sizler için araştırıp derledik.

1. Menemenci Kelin Yeri – Samsun

Samsun’da Çakallı Menemen denilince, Kelin Yeri akıllara ilk gelen yerlerden birisi. Burada menemen de öyle bildiğiniz menemenlerden değil, Çakallı menemeni. Ayrı bir lezzeti ve ustalığı var. Mekan 24 saat açık olduğundan istediğiniz her an gidebilirsiniz. Mekanda antika eşyalarla da farklı bir atmosfer yaratılmış.

Adres: Samsun-Ankara Karayolu 30.km Mahmutlu Sapağı, 55850 Samsun Tel: 0362 749 00 74


2. Menemenci Selahattin – Samsun

Samsun’da lezzetli menemenin bir diğer adresi de Menemenci Selahattin. Son derece salaş bir yol lokantası olan Selahattin’de menü sadece menemenden oluşuyor. Yanında arzu edene domates söğüş servis ediliyor. Sade , kaşar peynirli, sucuklu, pastırmalı ve kavurmalı çeşitleri bulunuyor.

Adres: Çakallı Köyü Ankara Yolu Kavak, Samsun Tel: 0362 751 60 26


3. Lades – Beyoğlu, İstanbul

İstanbul’da menemen denince ilk akla gelenlerden Lades. 49 senelik bir mekân. İlk dükkânları 1969’da Tarlabaşı Caddesi üzerinde Lades Muhallebicisi adıyla açılmış. 1989’da buna ev yemekleri yapan Lades Restaurant eklenmiş. Şu an Beyoğlu’nda Sadri Alışık Sokak’ta karşılıklı olarak Lades Restoran ve Lades Muhallebi Menemen isimli iki dükkanları var. Burada menemen tercihe göre tereyağı veya sıvı yağla yapılıyor, soğan ve tuz kullanılmıyor. Peynirli, kavurmalı, kıymalı ya da kombo: (Kavurmalı-Kıymalı), (Kıymalı – Peynirli), (Karışık) ne varsa deneyebilirsiniz.

Adres: Katip Mustafa Çelebi Mahallesi, Sadri Alışık Sk. 11/12, 34435 Beyoğlu, İstanbul Tel: 0212 249 52 08.

Lades Menemen
4. Meşhur Menemenci – Kadıköy, İstanbul

Meşhur Menemenci isminin hakkını veren bir mekan. 2005 senesinden bu yana hizmet veriyor. Burada envai çeşit menemen yiyebilirsiniz. Sucuklu, peynirli, kaşarlı, sosisli, pastırmalı, kavurmalı, tavuklu, kıymalı, zeytinli, patatesli hatta  tavuklu menemenleri bile var. Menemenler özel sahanlarda sunuluyor. Pastırmalı, sucuklu, peynirli ise gidince gözünüz kapalı sipariş vermeniz gerekenlerden.

Adres: Osmanağa Mah. Pavlonya Sok. No:16/A Kadıköy – İstanbul Tel: 0216 3366308

menemen-meshur-menemenci-kadikoy
5. Tadım Kahvaltı Salonu – Edirne

Edirne’de adından söz ettiren bir menemen piri Tadım Kahvaltı Salonu. Çeşit çeşit menemen yapıyorlar. Karışık, sucuklu, peynirli, klasik hepsi var. Menemenler bizce işin önemli ritüeli olan alüminyum sahanlarda pişirilip önünüze koyuyor. En favorimiz klasik menemenleri.

Adres: Sabuni Mahallesi, Yüksek Kahve Sk., 22100 Edirne Merkez/Edirne Tel: 0284 213 27 68


6. Menemenci Akın – İzmir

Menemeni soğanlı sevenler buraya buyursun. Menemenin yanında garnitür olarak roka, turşu ve yeşil biber veriliyor. Kullanılan tarla domatesleri ve biberler yine Ege bölgesinden. Sucuklu, peynirli, karışık, sade, kaşarlı çeşitleri bulunuyor.

Adres: Konak Mahallesi, 854. Sk. 8/A, 35250 Konak,İzmir  Tel: 0232 483 18 827.


7. Menemenci Alaattin – Altınova, Yalova

Merkezi Samsun Çakallı’da olan Menemenci Alaattin’in menemenin lezzeti içerisindeki tereyağından geliyor. Bir de elbette birinci sınıf malzeme kullanılmasından. Yanında sıcacık pide ve katık olarak zeytin ile servis ediliyor. Taze demlenmiş çayları da bu lezzetin en büyük yancısı.

Adres: Devletyolu Üstü Mahallesi, 77700 Çavuşçiftliği Köyü/Altınova/Yalova Tel: 0 543 273 9880

SONY DSC
Hande Urgancıoğlu Kardaş

Seyahat etmek, yeni yerler ve lezzetler keşfetmek, gittiğim yerlerden anılar biriktirip dönmek en keyif aldığım şeyler arasında. Harbiyiyorum'da da bunun için yazmaya başladım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir