En İyilerLİSTELER

Türkiye’nin En İyi Ayran Markaları

Milli içeceğimiz Ayran! Gerçi sadece biz sahiplenemeyiz. Balkanlardan Orta Asya’ya kadar uzanıyor ünü. Bu sıcaklarda yemeklerimize misafir olması dışında serinlemek için bile lıkır lıkır içiyoruz. Süt katan olsun, acı turşu suyu ekleyen olsun her bölgenin kendine göre yorumladığı bir içecek. Ayran orijinal tarifinde yağlı koyun yoğurduna su katılarak yapılır. Kimisi ekşi kimisi tuzlu sever. Ama genel görüş, yağlı yoğurdun makbul olduğu. E tabii spesifik bir alana dalınca her sektör gibi ayranın da ileri gelenleri oluşmuş. Bu listede Türkiye’nin en iyi ayran markalarını konuşuyoruz.

1- Ayyıldız Ayran

İsimlerini babalarının soyadından alan işletme. Balıkesir bölgesinde tecrübeli mandıracılık geçmişini ayrana yansıtmışlar. Ege Bölgesi’nde yarım ekmekçiye veya bir kebapçıya uğradığınızda o meşhur cam şişe size dolaptan göz kırpar. Masaya adeta bir tanıdık gelir. Pet bardağı da olmasına rağmen kesinlikle cam şişesi tercih edilmeli. Tadı bambaşka o şişenin. Ekşi tadıyla tuzunun oranı çok iyi.

Adres: Paşa Alanı, Üçpınaryolu Cd No:176, 10020 Karesi/Balıkesir
Telefon: 0 266 227 14 16

2- Silivri Arslan

Silivri Arslan ayranı ise İstanbul bölgesinde kendini kanıtlamış. İşletmenin tecrübesi yarım asrı geçmiş durumda. Ayranlarının ünü ve tadı nohuttan elde edilen kara mayadan geliyor. Bu yöntem ayranı içecek olmaktan çıkarıp probiyotik kaynağına çevirmiş. Lezzetinin tuzlu ve ekşi olması gerçekten muazzam. Burada ilginç olan bir durum var. İşletme o kadar benimsenmiş ki her sene bölge belediyesiyle birlikte festival düzenlenmekte. Adı Silivri Yoğurt Festivali. Gıda sektöründe bu tarz atılımlar ülkemiz adına çok sevindirici. Ayranlarının lezzeti daim olsun.

Adres: Barış, Kırçiçeği Sk. No:22, 34520 Beylikdüzü Osb/Beylikdüzü/İstanbul
Telefon: 0 553 313 65 60

3- Yörsan Susurluk Ayran

Susurluk yöresinin ayranı hem yapılışı hem de tadı ile diğer ayranlardan ayrılıyor. Bu noktada, bu ayrana en yakın hazır ayran ürünü ise Yörsan Susurluk ayran. Yörsan Susurluk ayran, tadının yoğunluğu ile beğeni ve zevkle içeceğiniz biri olmaya aday.

4- Ateşoğlu

Ateşoğlu kendini sektöre kanıtlamış bi marka. Listedeki çoğu işletme gibi önce butik olarak başlamış. Fakat lezzetini önüne katıp kurumsallaşmış. Son kullanıcının onayını almış. Bu yüzden listemize almasak olmazdı. Ayranın tadına gelecek olursak üretimin artmasına karşın ev lezzetinde kalmayı amaçlamışlar. Bu yüzden doğal mayalamayla yol alıyorlar. Ekşi lezzeti gayet yerinde. Denenir, sevilir…

Adres: Osmangazi Mahallesi, Hadımköy Yolu Cd No:30, 34522 Esenyurt/İstanbul
Telefon: 0 212 886 53 16

5- Bakraç

Bakraç süt ürünleri Amasya bölgesine ait. Ayranı oldukça meşhur. Yoğurdun yağı ve tuzu gayet yerinde. Anadolu’da ayranın yeri ayrı. Her sofrada bulunur. Bu sofra lezzetini alıp ihraç eder hale getirmeleri büyük başarı. İsim konusunda da gayet mantıklı davranmışlar. Bakraç denilince benim aklıma buz gibi ayran geliyor hep. Gözlerinizi kapatınca Anadolu’nun ortasında bir buğday tarlasında yaz sıcağında bakraçtan ayran içtiğinizi hayal edin. Heh işte bu lezzet, o lezzet.

Adres: Boğazköy Mahallesi Kanlıdere Kpr, Samsun Amasya Yolu, 05000 Amasya Merkez/Amasya
Telefon: 0 358 233 81 00

6- Gürler

Fethiye bölgesinde üretilen ve çokça sevilen ayran markası. Benim için ayran hafif ekşi ve tuzlu olacak. Gürler ayran böyle bir lezzete sahip. Gürler ayran denizden çıktığınızda tost yanına eşlik etmelik bir ayran markası olmuş tamda. Ama böyle soğuktan terlemiş cam şişe olacak.

Adres: Karaçulha Çevre Yolu Üzeri 334/6, 48300 Fethiye/Muğla
Telefon: 0 252 646 72 54

7- Tunaoğlu

Tunaoğlu Ayranın bende yeri apayrı. Bahsetmeden geçmek istemedim. Bizimkiler çocukluğumda yaz tatilinde hep İstanbul’a giderlerdi. Eyüp civarlarında ün salmış Karadeniz güveci vardır. Ufak boyutlarda pidelerin içine sulu kalan bir kıyma harcı ve kenarına bol yağ. İşte o güveç yanına giden en iyi şey Tunaoğlu ayrandı. Ekşi mi ekşi ve tuzlu. İnanması güç ama ben her yaz o güveç ve ayran hayaliyle giderdim İstanbul’a. Denk gelirseniz mutlaka deneyin. Üstündeki alüminyum kapak başparmakla bastırılıp açılır. Ferahlama isteği pik noktadaysa ayran iki yudumda içilir. Afiyet olsun!

Adres: Sarıgöl, Cephanelik Sk. NO: 54, 34245 Gaziosmanpaşa/İstanbul
Telefon: 02126141024

8- Havran Çiftlik Ayran

Havran Çiftlik Ayrını Balıkesir Edremit’in nam salmış lezzetlerinden biri. Doğallık ve tazelik bileşeninden oluşuyor. Havran Çiftliğin yoğurt ve sütleri de var. Ayranları şişe camda satılıyor. Bardak şeklinde plastik olanları da var. Havran Çiftlik ayranları ile vücudun protein ihtiyacını karşılamak mümkün. Lezzet sırrını bilen yok.

Adres: Yolören Mahallesi 882. Sokak No:26 Edremit/Balıkesir
Telefon: 0 266 432 40 00

9- Eker

Eker süt ürünleri kalite çıtasını belli bir limite koymuş durumda. Listenin en kurumsalı diyebiliriz. Eker ayran ile marketlerde sıkça karşılaşmışsınızdır. Bu ayranı meşhur eden şey bence yoğunluğu. Yoğurdun yağı bol tutulup altın oran kolayca yakalanmış. Basit olan her şey güzeldir mottosu işte budur! Hep aklıma takılan bir durum var. Eker’in şişelerle alakalı bitmek bilmeyen bir hevesi var. Her boyutta gördüm inanın. Buna bağlı porsiyonlama konusunda da bazı eleştiriler var. Bence cam şişe ve büyükçe olanı makbul.

Adres: Çorlu Gıda Sitesi C Blok D:17, Çorlu Merkez, Çorlu, Tekirdağ
Telefon: 0 282 681 81 01

3 thoughts on “Türkiye’nin En İyi Ayran Markaları

  • Nagehan

    Süt diyarı izmir tireden bir ayran markası dahi yok bırak bu işi bide araştırıyorum demeyin

    Yanıtla
  • Ercan Ö

    Siz hiç %100 Manda sütünden fermente edilmiş Mandalife Manda Ayranı nı denememişsiniz .

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir