AfyonNE YİYELİMNEREDE YİYELİMSakatatTürkiye

Afyon’da En İyi Emirdağ Dil Paça Nerede Yenir? Yusuf Usta – Nur Lokantası, Afyonkarahisar

Şimdi “Emirdağ Dil Paça” nedir diyeceksiniz. Yusuf Usta, yani Yusuf Çınar Afyonkarahisar Emirdağ’lı. Meslekte 50.yılı. 1973 yılında Çınar Lokantası ismiyle başlıyorlar ama gel-zaman, git-zaman lokantasının ismi Çınar gibi köklü bir ağaç isminden, Nur isimli rahmani bir boyuta doğru evriliyor. İşte bu noktada Emirdağ’lı olmanın gerektirdiği şekilde Yusuf Usta Emirdağ Dil Paça’yı Afyonkarahisar halkına tanıtıyor.

Bu arada bu yazının esas başlığı “Afyonkarahisar’da En İyi İşkembe Çorbası Nerede İçilir?” olmalıydı. Hatta Nur Lokantası’na yıllar evvel ilk kez ilk gittiğimizde hepimiz işkembe çorbası içip aşık olmuştuk. Yani en nihayetinde hayatınızda kaç yerde manda kaymağı ile terbiyeli işkembe çorbası içebilirsiniz ki, değil mi? İşte, Nur Lokantası böyle bir yer. Yani bu demek oluyor ki bir kere burada işkembe çorbası mutlaka denenmeli. Öyle ki buradaki çorbanın bırakın Afyonkarahisar’daki en iyi işkembe çorba olmasını, Türkiye’deki en iyi işkembe çorbası listesine “net” gireceğini söyleyebiliriz.

Gelelim Emirdağ Dil Paça’ya… Emirdağ Dil Paça yukarıda da belirttiğimiz gibi Yusuf Usta Emirdağ’lı olduğu için inşa edilen bir yemek. Yoksa Emirdağ’da sorduk; böyle bir yemek. (Ama Emirdağ Güveci diye bir yemek var.) Demek ki olayın gerçeği şu: Salim Usta‘nın dana ilikli yoğurtlu paçasını fazla kokulu ve kolajenli bulan Yusuf Usta, bu mukavvi yemeğin kendi versiyonunu yapmaya karar vermiş ve böylece ana lezzet olarak dana ilik yerine dana dil kullanmış.

Demesine göre dana dili hayvanın en temiz yeri. Gerekçeleri de şöyle; 1. Dana yalan söylemez. 2. Dananın dili sadece ota değer. 4. Dana ottan başka bir şey yemez. (Biliyorsunuz dana otoburdur, et yemez.) 4. Dana dili kaliteli bir ettir. 5. Dana dili mübarektir. Böylece Afyonkarahisar’lı Salim Usta’nın ilikli paçasına bir alternatif geliştirmiş. (Zaten ustalık da bunu gerektirir. Yeni bir kategori yaratmak.)

Hal böyle olunca dana dili ile yapılan ve pişen dilin suyu ile ıslatılan yoğurtlu mu yoğurtlu bir dana dil paça, diğer ismi ile Emirdağ Paça çıkmış ortaya. Güzel de olmuş. Zira Yusuf Usta’nın da dediği gibi dana dil ilik kadar çok kokmuyor. Yapış yapış değil ve yine mukavvi.

İşte bu, yemekler nasıl gelişir ve ortaya çıkarın bariz bir örneği değil de ne?

*En güncel mekan ve lezzet keşiflerimiz için Harbiyiyorum Instagram hesabını takip etmeyi unutmayın.

Emirdağ Paça – Çorba mı, yemek mi gizemini koruyor…

Efendiler, “Emirdağ Dil Paça” yemeği nasıl hazırlanıyor?

Küp küp doğranmış ve saatlerce pişmiş dana diller yine küp küp doğranmış, kemik ve et suyu ile ıslatılan pidelerin (kruton) üzerine ekleniyor. Dana dilin suyu eklendikçe pideler yumuşuyor, et suyu süzüldükçe, pideler kendini toparlıyor. Böyle şekiller, şüküller. Krutonları et suyu ile yumuşatmalar falan. Üf! En son az sarımsaklı yoğurt tabağın kenarına overlok çeker gibi konulup Emirdağ Dil Paça masada önünüze servis ediliyor.

Mükemmel.

Yani aslında sadece bu yemeği yeseniz kafi. Ama dediğimiz gibi burada işkembe çorbasını da mutlaka denemelisiniz. Üstüne de illa manda kaymaklı ekmek kadayıfı yiyeceksiniz zaten.

Manda Kaymaklı Ekmek Kadayıfı

Nur Lokantası Yusuf Usta, Afyonkarahisar merkezde küçük bir lokanta. Bir de salça soslu özel bir ızgara köfteleri var. (Eskişehirin Balabanı, Bursalıların Pideli Köftesi misali) Hepsinin gideri var, hepsinin gastronomik değeri yüksek.

Afyonkarahisar arşivine bir mekan daha eklemenin haklı gururunu yaşadığımız şu mübarek anlarda belki diğer Afyonkarahisar yazılarımızı da incelemek isteyebilirsiniz.

Afiyet olsun.

Nur Lokantası, Yusuf Usta – Afyonkarahisar Merkez

Nur Lokantası – Yusuf Usta
Burmalı, 23. Sk. 9/A, 03100 Afyonkarahisar Merkez/Afyonkarahisar
Tel: 02722153335

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir