Bunları BilelimGURME NOTLARI

Yediğiniz Anda Sizi Dünyanın En Mutlu İnsanı Yapacak Serotonin Yüklü Leziz 7 Yiyecek

Gün içinde iş stresi, evlilik, arkadaşlık, trafik ya da insan ilişkilerinde yaşanan gerginliklerden dolayı bolca mutsuz olabiliyoruz. Yemek yemenin mutlulukla kesin ilgisi var. Herkesin sevdiği yemekler, meyveler, tatlılar, içecekler farklı olsa da bazı gerçekler hiç değişmiyor. Bazı yiyecekleri hangimiz yersek yiyelim dünyanın en mutlu insanı haline gelebiliyoruz.

Sizin favoriniz hangisi?

1- Bitter Çikolata

Mutluluk veren yiyeceklerin başında gelen bitter çikolata, beyinde serotonin ve endorfin seviyelerini artırarak gün içerisinde daha mutlu hissedilmesine yardımcı oluyor. Bitter çikolata, kalsiyum, magnezyum, bakır ve potasyum mineralleri açısından da oldukça zengin. Kakao yağı ise sütlü çikolata ve beyaz çikolatadan daha azdır ve neredeyse hiç şeker içermez.

2- Muz

Muz, Güneydoğu Asya’nın tropikal bölgelerinde doğal olarak yetişen ağaçsı bitkiye ve bu bitkinin yeşil kabuklu uzun meyvelerine deniyor. Türkiye’de daha çok Bozyazı ile Anamur arasında yetiştiriliyor. Sadece çocukların değil, yetişkinlerin de kararında tüketmesi gereken bir meyve. Muz iyi bir vitamin kaynağı. Kan şekerini dengeleyen, sindirim sistemini düzenleyen, antioksidan etkileri bulunan muz, tokluk hissi verdiği için diyetlerde de rahatlıkla tüketiliyor. Yani sadece mutluluk verdiği için değil, vücuda sağladığı vitaminlerle de ilk sıraya alan meyvelerden biri.

3- Hindistan Cevizi

Hindistan cevizi içerisinde bulunan trigliseritler sayesinde hem mutluluk veriyor, hem de kan akışını düzenliyor. Hindistan cevizi çok besleyici, güçlendirici ve şişmanlatıcı bir besin. Yüksek oranda fakat kolayca sindirilebilen yağ içerdiğinden, vücut bu yağdan diğer yağlara nazaran daha kolay yararlanıyor. Hindistan cevizi potasyum, sodyum, magnezyum, ve kükürt açısından da zengin bir besin.

4- Kahve

Kahvenin kültürümüzde 500 yıllık bir geçmişi var. Kahve birçoğumuz için bir içecekten çok daha fazlası. Sabah bir fincan kahve olmadan uyanamıyor, gün içinde ardı ardına kahveleri yuvarlıyor, kahvesiz bir hayat düşünemiyoruz. Kokusuyla huzur, içimiyle mutluluk veriyor. Uzmandan uzmana değişse de azı karar çoğu zarar olabiliyor. Sabah ayılmak, gece uyanık kalmak, stresten uzaklaşmak, dinlenmek gibi pek çok nedenle kahve tüketiliyor ama mutluluk da verdiği kesin.

5- Avokado

Avokado mutfaklarımıza bir girdi pir girdi. Avokadoyla geç tanıştık ama çok kısa bir zamanda günümüz modern mutfağının, sağlıklı ve pratik tariflerin aranılan malzemesi haline gelmeyi başardı. Avokado, enerji ve yağ içeriği bakımından oldukça zengin. Bu özelliği sayesinde katojenik diyet yapanlar bolca avokado tüketir. Hem sağlıklı hem de mutlu ediyor daha ne olsun.

6- Kırmızı Orman Meyveleri

Çilek, dut, böğürtlen gibi kırmızı meyvelerin duygudurum dengeleyici ilaçlarla kimyasal benzerlikleri bulunuyor. Çeşitli renklerde çoğunlukla mavi, kırmızı veya mor olan kırmızı orman meyveleri lif, C vitamini ve antioksidan bakımından oldukça zengin. Vücuda, beyne iyi geliyor.

7- Fermente Gıdalar

Fermente gıdaları tüketmek için pek çok geçerli sebebiniz var. Bağırsak sağlığımızı korumak için tüketilen fermente gıdalardan en bilinenleri kombucha, sauerkraut, kefir, yoğurt, kimchi, boza ve tarhana. Fermantasyon süreci, bağırsaklardaki sağlıklı bakterileri destekleyen probiyotikleri meydana getiriyor. Bağırsakların da ruh haliyle yakından ilişkili olduğu bilinen bir gerçek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir