Gurme Haber

Türkiye’nin İl İl “Yemeden Dönme” Haritası

gzt.com sosyal medya hesaplarından, Türkiye’de hangi ile gittiğinde ne yemeden dönmemelisin haritası paylaştı. Arkadaşlar işini iyi biliyor olacak ki, etkileşimin ve yorumun bol olacağı şekilde, özellikle herkesin bildiği yemeklerin dışında yemekler seçmişler. Herkesin bilmediğini nereden mi biliyoruz? Birazdan bahsedeceğiz.

Paylaşılan harita bu. Gaza getiren ifade ise “Var mı itirazı olan?”

Bizim insanımız yöresel yemekleri konusunda hassas. Bam teline dokundu tabi halkın. İtirazlar üst üste gelmeye başladı.

Biz de inceledik haritayı, bunca yıldır yeme-içme sektöründe il il dolaşan bir ekip olarak, bir ile gittiğinde yemeden dönülmemesi yemeklerin seçimi konusunda itirazımız var demeden edemedik.

Üç tarafı denizle çevrili ülkemizde sadece iki tane balıklı yemek paylaşılmış, biri hamsi diğeri de hamsili pilav. Hocam, Ege bölgesine gittiğinizde siz bizi dinleyin, (boyoz, keşkek… tamam güzel yiyecekler ama) zeytinyağlıları, mezeleri yemeden, güneydoğu anadolu bölgesine gittiğinizde kebabınızı, baklavanızı yemeden dönmeyin. Ya da en güzeli hangi ile gittiyseniz oranın yerlisine sorun, o size ne yenmesi gerektiğini söyler hatta bunla yetinmeyip evine bile davet eder.

Harbiyiyorum Instagram hesabımızda bu haritayı biz de paylaştık. Gelen yorumlar düşüncelerimizde haklı olduğumuzu gösterdi. Gelen yorumların bir kısmını sizlerle de paylaşıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir